Ta strona używa cookies
sprawdź politykę prywatności

Rozumiem

6 narzędzi które chcesz znać jako Web Dev w 2018 roku.

20/6/2018
Bartek Cis

Szukasz narzędzi które usprawnią Twoją pracę jako Web Developer? Dzisiaj napiszę o sześciu ciekawych serwisach/aplikacjach których nie może zabraknąć w Twoim arsenale 🙂 A przynajmniej dobrze je znać.

Czego się dzisiaj dowiesz?

Słyszałeś/aś o devhincie, stackblitzu czy Brave? Nie? To zaraz się wszystko wyjaśni! Przed Tobą 6 narzędzi które warto znać w 2018 roku.

Seria Materiały do Nauki.

Szukasz miejsc które pozwolą Ci kolejne arkana programowania? Gdzie czerpać tą tajemniczą wiedzę? Kto może Ci pomóc w Twojej wędrówce? Tutaj poznasz odpowiedzi na wiele pytań… To seria MATERIAŁY!

1. Devhints 

Na tym serwisie znajdziesz cheatsheet’y do kilku technologii związanych z Web Developmentem. O co chodzi? Po prostu kod w pigułce. Jak chcesz szybko sprawdzić jak napisać daną funkcję np. zmienne lub mapy w CSS to devhints jest miejscem dla Ciebie 🙂 Jak już piszę o kodzie…

2. JavaScript Object Explorer

Jeśli pracujesz na danych w JavaScriptcie, czy to obiektach, tablicach czy stringach i nie zawsze do końca wiesz jak sobie z nimi poradzić po prostu sprawdź to narzędzie!

W 2 prostych krokach wybierasz czy chcesz np. stworzyć obiekt i go zmodyfikować a odpowiedni kod JS generuje się sam. Pomaga to zrozumieć całą koncepcję pracy z danymi.

Jeśli chcesz wersję dla Tablic to jest po tym LINKIEM

Fenomenalne narzędzia! No ale jeśli chcesz coś naprawdę wypasionego…

3. Stackblitz 

Interaktywny edytor tekstowy, coś w rodzaju następcy CodePena lub JSFiddle. Dlaczego następcy?

Można w nim stworzyć projekt np. w Angularze czy React’cie lub jeśli ktoś woli w czystym JS lub Typescripcie w czasie rzeczywistym pisać kod w przeglądarce widząc podgląd.

Super fajną funkcją jest integracja z GitHubem. Można podpiąć pod StackBlitza dowolne repozytorium i odpalić w czasie rzeczywistym np. aplikację w Angularze.

W Stackblitz mamy zintegrowany Turbo czyli alternatywę dla NPMa i Yarna która działa w przeglądarce. Podobno jest też szybszy. Skoro o szybkości mowa…

4. Brave 

Nowa, przeglądarka na rynku. Podobno dużo szybsza od Chroma i zdecydowanie bezpieczniejsza. Może warto sprawdzić przy swoich projektach? Ciekawe jak ze wsparciem współczesnego kodu?

Współczesnego kodu? Może masz na myśli…

5. PostCSS 

W trawie piszczy, że powoli preprocessory CSS typu Sass czy Less mogą powoli przejść do lamusa za sprawą… PostCSS’a! Współczesny CSS ewoluuje do kolejnych form i nowe funkcje pozwalają na naprawdę wiele. O co chodzi?

Teraz można definiować całe bloki reguł CSS które po prostu wstrzykuje się danych elementów jedną linijką kodu. Trochę się tym jaram i będę studiował 🙂 Koniec z niekończącą się masą ślaczków i brzydkiego kodu. Czekaj, czekaj… A może by tu jeszcze tu posprzątać?

6. Prettier

Nowy plugin do wprowadzania porządków w kodzie. Wygląda to naprawdę fajnie. Przenosi co trzeba do nowych linijek i formatuje kod. Wszystko jest bardziej przejrzyste i uporządkowane.

To już jest koniec…

No i tym sposobem dotarliśmy do szóstego i ostatniego narzędzia w dzisiejszym wpisie… Mam nadzieję, że się wam podobało. Społeczność Web Developerów jest super i ciągle tworzy extra rzeczy! Warto śledzić!

Cześć jestem Bartek.

Na tym blogu wprowadzę Cię w tajniki Front-Endu i programowania webowego.

Warto
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial