Ta strona używa cookies
sprawdź politykę prywatności

Rozumiem

Pierwsza praca jako Web Developer – przygotowanie cz.2.

9/5/2017
Bartek Cis

Czego potrzebujesz w swoim CV aby znaleść pierwszą pracę jako Software Developer? Jakie elementy są ważne aby wyróżnić się spośród tłumu kandydatów? Przede wszystkim warto mieć “dobrze” poukładane w głowie. Pisałem o tym w pierwszej części wpisu o szukaniu pracy. Dzisiaj skupimy się na ułożeniu planu działania.

Plan działania.

Proponuje podejść do szukania pracy jak do projektu. Jasno określimy cele i zadania jakie stoją przed nami po których zrealizowaniu będziemy lepiej prezentowali się w oczach potencjalnych pracodawców. Krok po kroku.

Krok 1 – Jasno określ Twój cel.

Dla wielu może wydawać się to oczywiste ale dobrze na początku odpowiedzieć na pytania: co dokładnie chcę robić? Jaki język programowania znam? Jaki chcę poznać? W czym chcę się rozwijać? Choć może to brzmieć dziwnie to nie chodzi nam o znalezienie pracy za wszelką cenę. Chcemy znaleść pracę z której będziemy zadowoleni i nie zwolnimy się po miesiącu przechodząc przez wszystko od początku.

Krok 2 – Co muszę zrobić aby zrealizować swój cel?

Odpowiedz sobie na pytanie przez jakie etapy musisz przebrnąć aby dołączyć do zacnego grona profesjonalnych programistów. W naszym wypadku ( web/ front-end developer ) możemy wyróżnić np. takie etapy:

 1. Naucz się podstaw programowania (im więcej tym lepiej).
 2. Przygotuj się do aplikowania do pracy.
 3. Daj się zauważyć – czyli pokaż się pracodawcom.
 4. Doprowadź do rozmowy kwalifikacyjnej z pracodawcą.
 5. Wróć z tarczą z rozmowy kwalifikacyjnej.
 6. Z niecierpliwością czekaj na pierwszy dzień pracy 🙂

Kiedy plan działania jest wstępnie ustalony to szczegółowo zaplanuj każdy etap. Czyli odpowiedz na pytania: Jak mam to zrobić? Skąd wziąć materiały? Ile na to potrzebuje czasu? itp…

Krok 3 – Nauka programowania.

Hehe w tym punkcie nie będę się rozwlekał. W zasadzie cały ten blog jest o nauce więc zapraszam do lektury pozostałych artykułów. Poza tym na internecie jest mnóstwo materiałów 🙂

Niemniej jednak warto odpowiedzieć na pytanie jaka znajomość programowania Ci wystarczy? Czy np. chcesz zacząć pracę jako Junior mniej lub bardziej gotowy do komercyjnych projektów z normalną pensją? Czy może stażysta z niewielką lub nawet żadną wiedzą programistyczną pracujący za darmo lub symboliczne wynagrodzenie? Często ta druga opcja jest sensowna bo koszty edukacji pokrywa pracodawca i ostatecznie wcale nie wyjdziesz na tym gorzej.

Krok 4 – Przygotuj się do aplikowania do pracy.

Mięso dzisiejszego artykułu 🙂 Tutaj będzie kilka różnych elementów. Zacznijmy od rzeczy tak banalnej jak…

CV

Temat rzeka. Często to jest właśnie pierwszy kontakt pracodawcy z kandydatem więc warto tutaj dostać plusa. Zwykłe czarno-białe też może być ale jak jest estetyczne to zawsze lepiej. Nie wymyślajcie tutaj kosmosów i super grafik bo CV przede wszystkim musi być PRZEJRZYSTE!

CV powinno zabierać najważniejsze informacje czyli doświadczenie zawodowe, edukacja, umiejętności. Tutaj pisz o relewantnym doświadczeniu i warto wspomnieć o sukcesach osiągniętych na danym stanowisku. Jak zaczniesz pisać o pierdołach to możesz zostać zakwalifikowany/a jako osoba nie poważna. Tego nie chcesz.

CV warto wysyłać w formacie który będzie wyglądało tak samo na każdym urządzeniu czyli .pdf. Większość innych akceptowanych formatów może się “rozjechać” na różnych urządzeniach. Współczesne edytory tekstu jak np. Word wystarczą aby stworzyć ciekawe CV ale jak chcesz zrobić coś super ekstra to może Ci się przydać już jakiś program graficzny np. Photoshop. Pamiętaj jednak o czytelności. Poniżej przykład CV które uważam za przejrzyste: 

Jeśli decydujesz się na użycie kolorów pamiętaj o tym, że branże technologiczne jak IT są często kojarzone z kolorami jasny niebieski i pomarańczowy. Ważny jest też odcień poszczególnego koloru bo kojarzy się z odpowiednimi emocjami.

Co do języka to standardem w branży jest znajomość angielskiego więc ten język w CV jest OK.

Odwieczne pytanie: Czy dodawać zdjęcie czy nie? Generalnie programista siedzi za kompem i teoretycznie zdjęcie jest tu zbędne. No ale dobre zdjęcie to jest plus. Jak nie masz dobrego zdjęcia to nie zamieszczaj ale jak to zrobisz to będzie to mile widziane. Zwłaszcza w Polsce (tak, tak nie wszędzie wrzucanie zdjęcia do CV jest “standardem”).

Jeśli chodzi o samo zdjęcie to najlepiej wyglądają osoby uśmiechnięte (ale raczej subtelnie… bez przesady…). Dziwny dla mnie jest trochę trend widziany czasem w korporacjach gdzie ludzie mają ręce założone na siebie z przodu.

Dlaczego? Mowa ciała otwarcie mówi, że jest to postawa zamknięta. Osoba ją przyjmująca daje znak, że trzyma dystans i nie specjalnie chce budować relacje. Podświadomie jest nam trudniej takiej osobie zaufać. Unikajcie takich zdjęć.

Kolejnym elementem wartym uwagi jest wypisywanie znajomości różnych technologii za pomocą gwiazdek lub % np. znam CSSa na 80%. Jeszcze nie tak dawno temu było to popularne ale teraz często ludzie się z tego śmieją. Dlaczego? Bo znajomość technologi jest nie do końca mierzalna. Miarą znajomości zagadnienia jest to z jakimi wyzwaniami jesteś sobie w stanie poradzić a nie czy znasz wszystkie metody czy formułki czy cokolwiek innego. Lepiej po prostu napisać: podstawowy, zaawansowany itp. Jeszcze będzie okazja żebyś pokazał/a na ile coś naprawdę umiesz 🙂

Umiejętności Techniczne

No dobrze Twoje CV jest estetyczne i się ludziom podoba. Jako, że aplikujesz na stanowisko techniczne to trzeba zweryfikować twoją wiedzę i umiejętności praktyczne. Każdy może sobie wypisać w CV różne rzeczy jednak jeśli chcesz być ciągle być brany/a pod uwagę przy rekrutacji to pokaż co potrafisz.

Portfolio

Jako Front End developer warto mieć własną stronę portfolio (oczywiście zakodzoną własnoręcznie) z pokazanymi kilkoma realizacjami. Aby strona się podobała potrzebuje też ciekawego projektu graficznego no ale wiadomo, nie każdy ma zmysł artystyczny. Czasem skromna ale estetyczna też jest fajna. 

Często ludzie się pytają ile elementów powinno być w portfolio. Ja bym tutaj szedł w jakość bo 2-3 fajne realizacje potrafią znaczyć więcej niż 20 PSDków z neta wklepanych do HTML i CSSa. Nie myśl też, że zaimplementowanie jakiś fajnych funkcji przez podpięcie biblioteki czy wtyczki jest imponujące dla eksperta. Laik to łyknie a znawca już nie. Tak się nie pokażesz z najlepszej strony.

Github

Dzisiaj to już standard. Profil na githubie znacząco zwiększa Twoje szanse na zatrudnienie. Tam możesz podzielić się Twoimi projektami a recenzenci mają łatwy dostęp do kodu i widzą nad czym pracujesz. Mogą w ten sposób ocenić co potrafisz i czy się rozwijasz wraz z upływem czasu.

Jeżeli w swoim portfolio lub CV wypisałeś/aś, że znasz jakieś konkretne technologie to dobrze umieścić na Githubie projekty w których ich używasz. Nie muszą być monumentalne w końcu aplikujesz na Juniora no ale jak piszesz, że znasz NodeJS to przynamniej postaw jakiś serwer żeby robił coś sensownego.

Ty i Społeczność

Słyszałeś może o społeczności Web Developerów? Pewnie tak bo to właśnie bogata społeczność programistów na całym Świecie pomaga sobie wzajemnie w doskonaleniu swoich umiejętności poprzez udostępnianie całej masy darmowych (lecz często znakomitych) materiałów. Społeczność ta rządzi się swoistymi prawami i posiada własny kodeks postępowania. Przykładową wersję można przeczytać np. tutaj:

https://owncloud.org/community/code-of-conduct/

Dlaczego jest ważne aby ten kodeks znać i się do niego stosować? Praca developera to praca w grupie jak i samotne przeszukiwanie internetu w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania. Tutaj przychodzi nam z pomocą międzynarodowa społeczność Developerów.

Skoro tak dużo od tej społeczności dostajesz warto też się do niej dołożyć. Dobrowolna praca na rzecz społeczności Developerów jest ceniona. Jak dołożyć do społeczności coś od siebie?

GitHub – możesz np. rozwijać projekty Open-Sourcowe, wypuszczać użyteczne wtyczki, moduły czy biblioteki ( hehe na poziomie Juniora to może być nie łatwe).

StackOverflow https://stackoverflow.com/ – pomagać rozwiązywać problemy innym.

CodePenhttp://codepen.io/ Wrzucać ciekawe przykłady kodu łatwo dostępne dla innych.

Pisanie Bloga – własna twórczość związana z tematem.

Prowadzenie czy wkład w lokalnych grupach programistycznych np. na facebooku.

Udział czy prowadzanie konferencji i spotkań branżowych.

I wiele wiele innych inicjatyw…

LinkedIn

Załóż sobie i elegancko wypełnij profil na LinkedInie. Co prawda to rozwiązanie często używane przez korpo jednak wielu rekruterów właśnie tam szuka kandydatów i wrzuca oferty pracy. Czasem  oferty bardzo spoko i praca może sama znaleść Ciebie.

I co jeszcze?

Powyżej wypisałem wybrane z najbardziej uznawanych składników “CV” młodego programisty. Solidne przygotowanie tych elementów przedstawi Cię w oczach pracodawcy jako dobry i interesujący kandydat. Ale czy to wszystko? Do zdobycia wymarzonej pracy przyda Ci się jeszcze wiedza teoretyczna i umiejętność auto-prezencji (hehe sporo tego…).

Generalnie programowanie to w pewnym sensie branża kreatywna więc jak masz oryginalny pomysł na auto-promocję to dlaczego by nie spróbować? Chodzenie utartymi ścieżkami to tylko jedna z możliwości.

Krok 5 – Daj się zauważyć, pokaż się pracodawcom.

Jak widać przygotowanie się do znalezienia pierwszej pracy to często długi i skomplikowany proces który może trwać kilka miesięcy. Tego się nie robi z dnia na dzień. Jak się dobrze przygotujesz to może się okazać, że nagle chce Cię kilka firm a nie odchodzisz ciągle z kwitkiem.

Dlaczego to jest takie ważne? Ktoś mi kiedyś powiedział, że jeśli masz firmę swoich marzeń w której chciałbyś pracować to jest tylko jedna szansa aby się tam dostać. Jak Cię zakwalifikują jako kiepskiego kandydata za pierwszym razem to po zawodach… Coś w tym jest.

No ale jak nie masz firmy marzeń to czas jakąś znaleść. Na początku pracy jest więcej w większych miastach więc jeśli jeszcze nie mieszkasz w jednym to możesz wziąć pod uwagę przeprowadzkę. To gdzie szukać?

 1. Portale typu pracuj.pl – tego NIE POLECAM! Kandydatów są tysiące a oferty często średnie. Starta czasu.
 2. Polecenie od znajomego – najlepsza opcja 🙂
 3. Portale branżowe np. https://www.nofluffjobs.com/
 4. LinkedIn.
 5. Grupy na facebooku np. Front-end: pierwsza praca w HTML5, CSS3 i JavaScript ( napiszę o nich oddzielny artykuł ).
 6. Jak interesują Cię korpo tych jest stosunkowo mało więc poszukaj po nazwach.
 7. Jak interesuje Cię jakiś konkretny start-up to szukaj po nazwie 🙂
 8. Giełdy/targi pracy, eventy w konkretnych firmach. Jeśli chodzi o Web Development to “klasyczne” targi pracy są raczej słabe. Lepiej chodzić po branżowych wydarzeniach.
 9. Bezpośrednie aplikacje na stronach firm. Gdzie znaleść listę firm? Załóżmy, że szukasz pracy we Wrocławiu to wpisz w google maps Software House Wrocław albo start-up Wrocław itp. Wyskoczy Ci piękna mapka z firmami w okolicy, wchodzisz na ich strony i często firmy szukają Juniorów
 10. Różne inne sposoby. Wykaż się kreatywnością 🙂

Jak już mamy gotową listę firm to wysyłamy aplikacje i oczekujemy najlepszego licząc się z najgorszym 🙂 Oby chociaż część z rekruterów zainteresowała się naszymi umiejętnościami i odezwała się do nas w celu kontynuacji rektutacji 🙂

Podsumowanie.

Uff sporo tego… Mogłem zapomnieć o wielu rzeczach… A nie dotarłem jeszcze nawet do pierwszego kontaktu z pracodawcą… No nic. Napiszę jeszcze jedną część artykułu w którym opiszę jak mogą się potoczyć sprawy już po kontakcie z pracodawcą. Czego się spodziewać, jakich błędów unikać itp. Pozostajemy w kontakcie 🙂

Cześć jestem Bartek.

Na tym blogu wprowadzę Cię w tajniki Front-Endu i programowania webowego.

Warto
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial