- styczeń 2021
- marzec 2020
- luty 2020
- styczeń 2020
- wrzesień 2019
- sierpień 2019
- lipiec 2019
- czerwiec 2019
- maj 2019
- kwiecień 2019
- marzec 2019
- luty 2019
- styczeń 2019
- grudzień 2018
- listopad 2018
- październik 2018
- wrzesień 2018
- sierpień 2018
- lipiec 2018
- czerwiec 2018
- maj 2018
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
Czy potrzebujesz studiów żeby zostać programistą? Praca w IT.
motywacja
11/4/2017
Bartek Cis
Ostatnio piszę tylko o tworzeniu strony portfolio. Choć nawet ważny a może i ciekawy to trochę ten temat monotonny. Dzisiaj nieco luźniej czyli praca w IT. Zadam Ci pytanie. Czy potrzebujesz studiów żeby zostać programistą?
Kiedyś.
Jak chcesz być księdzem to idź do seminarium, jak lekarzem to na medycynę jak inżynierem to na Politechnikę itp. W taki mniej więcej sposób działa konserwatywny świat w którym byłem wychowywany. Najpierw idź do szkoły, a potem dopiero do pracy. A i zapomniałem, jak jesteś młody to jeszcze nic nie wiesz, lepiej się nie odzywaj. Starsi są mądrzejsi i mają rację… Najlepiej to się w ogóle nie wychylaj.
Dzisiaj.
Dzisiaj Świat się zmienia i widać to jak na dłoni. Coraz to młodsze pokolenia czują się mało komfortowo w sztywnych konserwatywnych ramach w tym tzw. betonie. Nie zrozumcie mnie źle. Nie mówię tu o kulturze, tradycji czy historii- to jest akurat bogactwo. Młodzi nie lubią hipokryzji i tego, że ktoś może ich ograniczać. Hehe jak odniosę się do współczesnych nastolatków to część z nich nie do końca może nawet nie wiedzieć czym jest wspomniany wyżej beton 🙂 Dobry znak.
Studia wyższe.
Ta niewątpliwa ewolucja świadomości sprawia, że większość instytucji w naszym kraju po prostu nie nadąża, nie rozumie, nie łapie (lub nie chce złapać) tego. Trochę tak też jest z edukacją, zwłaszcza wyższą. Akademickie układy i układziki sprawiają, że elementarna misja uniwersytetów tzn. kształcenie przyszłych elit często przypomina groteskę. Studenci często siedzą na nudnych przeintelektualizowanych zajęciach z których niewiele wynoszą. Wolny czas wypełniają sobie alkoholem lub innymi rzeczami. A pięć lat później nikt ich nie chce… Absurd. Nie zawsze tak jest ale zdarza się.
Nie wszyscy tak mają.
Czasem zdarzają się osoby które wolą inaczej. Albo odkładają decyzję o studiach kosztem rozwoju swoich zainteresowań. Zakładają własne firmy lub po prostu idą do pracy studiując zaocznie.
Znalazłem na Youtubie tych dwóch chłopaczków 🙂 Na moje oko studiów to oni nie mają 😛
Pierwszy koleś ma 13 lat i już pracuje jako programista w Facebooku. Ogarniacie to? Poznajcie jego historię:
Kolejny jest nawet lepszy 🙂 Zaczął kodzić w wieku 5 lat. Wyobrażacie to sobie? Mam 25 lat i 20 lat doświadczenia 🙂 Marzenie pracodawców 😛 Wszyscy mnie chcą!
Ludzie w IT.
Im bardziej wchodzę w to środowisko tym zdaje sobie sprawę jak różnych ludzi spotykam. Jeden ma kilka fakultetów IT inny ma jeszcze więcej fakultetów z kulturoznastwa. Trzeci mówi a po co mi studia, rzuciłem w trakcie i zacząłem pracę. Nie planuje wracać. Są też tacy co zaczęli w wieku 18 lat a inny w wieku 30 bo się przebranżawia. Po prostu każdy schemat wymięka 🙂 To co łączy ich wszystkich to fachowe umiejętności bo sama motywacja nie wystarczy. Jakie to idealistyczne, jak to ubogaca środowisko 🙂 Oh… Ah…
Praca w IT – Podsumowanie
Daje to wszystko trochę do myślenia. Nie trzeba żadnych studiów żebyś mógł się zdefiniować jako programista 🙂 Praca w IT czeka i ta branża na szczęście jest jedną z tych które nadążają za ewolucją.
Studia kształtują myślenie i zdolność do rozumowania na wyższym poziomie abstrakcji. To często prawda. Sam mam studia i się z tego cieszę. Nie chciałbym żeby uczył mnie np. lekarz bez dyplomu. Jeśli chodzi jednak o programowanie? Sky is the limit 🙂 Nie ograniczaj się jakimś papierkiem.
Piszę dla was tego bloga bo lubię aplikacje internetowe. Mogę je projektować, kodować a potem o nich pisać czując dreszczyk ekscytacji za każdym razem gdy trafię na coś nowego. Bo uczymy się całe życie. Prawda?