Ta strona używa cookies
sprawdź politykę prywatności

Rozumiem

Czy potrzebujesz studiów żeby zostać programistą? Praca w IT.

11/4/2017
Bartek Cis

Ostatnio piszę tylko o tworzeniu strony portfolio. Choć nawet ważny a może i ciekawy to trochę ten temat monotonny. Dzisiaj nieco luźniej czyli praca w IT. Zadam Ci pytanie. Czy potrzebujesz studiów żeby zostać programistą?

Kiedyś.

Jak chcesz być księdzem to idź do seminarium, jak lekarzem to na medycynę jak inżynierem to na Politechnikę itp. W taki mniej więcej sposób działa konserwatywny świat w którym byłem wychowywany. Najpierw idź do szkoły, a potem dopiero do pracy. A i zapomniałem, jak jesteś młody to jeszcze nic nie wiesz, lepiej się nie odzywaj. Starsi są mądrzejsi i mają rację… Najlepiej to się w ogóle nie wychylaj.

Dzisiaj.

Dzisiaj Świat się zmienia i widać to jak na dłoni. Coraz to młodsze pokolenia czują się mało komfortowo w sztywnych konserwatywnych ramach w tym tzw. betonie. Nie zrozumcie mnie źle. Nie mówię tu o kulturze, tradycji czy historii- to jest akurat bogactwo. Młodzi nie lubią hipokryzji i tego, że ktoś może ich ograniczać. Hehe jak odniosę się do współczesnych nastolatków to część  z nich nie do końca może nawet nie wiedzieć czym jest wspomniany wyżej beton 🙂 Dobry znak.

Studia wyższe.

Ta niewątpliwa ewolucja świadomości sprawia, że większość instytucji w naszym kraju po prostu nie nadąża, nie rozumie, nie łapie (lub nie chce złapać) tego. Trochę tak też jest z edukacją, zwłaszcza wyższą. Akademickie układy i układziki sprawiają, że elementarna misja uniwersytetów tzn. kształcenie przyszłych elit często przypomina groteskę. Studenci często siedzą na nudnych przeintelektualizowanych zajęciach z których niewiele wynoszą. Wolny czas wypełniają sobie alkoholem lub innymi rzeczami. A pięć lat później nikt ich nie chce… Absurd. Nie zawsze tak jest ale zdarza się.

Nie wszyscy tak mają.

Czasem zdarzają się osoby które wolą inaczej. Albo odkładają decyzję o studiach kosztem rozwoju swoich zainteresowań. Zakładają własne firmy lub po prostu idą do pracy studiując zaocznie.

Znalazłem na Youtubie tych dwóch chłopaczków 🙂 Na moje oko studiów to oni nie mają 😛 

Pierwszy koleś ma 13 lat i już pracuje jako programista w Facebooku. Ogarniacie to? Poznajcie jego historię:

Kolejny jest nawet lepszy 🙂 Zaczął kodzić w wieku 5 lat. Wyobrażacie to sobie? Mam 25 lat i 20 lat doświadczenia 🙂 Marzenie pracodawców 😛 Wszyscy mnie chcą!

Ludzie w IT.

Im bardziej wchodzę w to środowisko tym zdaje sobie sprawę jak różnych ludzi spotykam. Jeden ma kilka fakultetów IT inny ma jeszcze więcej fakultetów z kulturoznastwa. Trzeci mówi a po co mi studia, rzuciłem w trakcie i zacząłem pracę. Nie planuje wracać. Są też tacy co zaczęli w wieku 18 lat a inny w wieku 30 bo się przebranżawia. Po prostu każdy schemat wymięka 🙂 To co łączy ich wszystkich to fachowe umiejętności bo sama motywacja nie wystarczy. Jakie to idealistyczne, jak to ubogaca środowisko 🙂 Oh… Ah…

Praca w IT – Podsumowanie

Daje to wszystko trochę do myślenia. Nie trzeba żadnych studiów żebyś mógł się zdefiniować jako programista 🙂 Praca w IT czeka i ta branża na szczęście jest jedną z tych które nadążają za ewolucją.

Studia kształtują myślenie i zdolność do rozumowania na wyższym poziomie abstrakcji. To często prawda. Sam mam studia i się z tego cieszę. Nie chciałbym żeby uczył mnie np. lekarz bez dyplomu. Jeśli chodzi jednak o programowanie? Sky is the limit 🙂 Nie ograniczaj się jakimś papierkiem.

Cześć jestem Bartek.

Na tym blogu wprowadzę Cię w tajniki Front-Endu i programowania webowego.

Warto
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial