Ta strona używa cookies
sprawdź politykę prywatności

Rozumiem

Poziomy Świadomości wg. Gravesa. Jak zrozumieć innych ludzi?

2/5/2018
Bartek Cis

Czy zastanawiałeś/aś się czasem dlaczego z jednymi jest nam łatwiej nawiązać nić porozumienia podczas gdy inni w ogóle żyją jakby w innej ‘czasoprzestrzeni’? Żadne argumenty nie działają? Jak  zrozumieć innych albo inaczej, jak zrozumieć siebie i na tej bazie budować relacje z osobami dookoła? Poznaj teorię Poziomów Świadomości wg Gravesa.

Czego się dzisiaj dowiesz?

Ten wpis przedstawia teorię Poziomów Świadomości wg Gravesa. Jest to teoria używana w psychologii zmiany i znajduje szerokie zastosowanie w biznesie. Tłumaczy co powoduje, że ludzie pozornie podobni mogą myśleć i działać w kompletnie różny sposób. Dzisiaj dowiesz się czym są poziomy świadomości, w jakim światopoglądzie mogą żyć osoby wpisujące się w dany poziom oraz jak znaleść z nimi wspólny język aby podjąć próbę wypracowania stanowiska które pomoże Wam wszystkim osiągnąć pożądany cel.

Seria Soft Skills

Ta SERIA ma na celu przedstawienie rozmaitych teorii i koncepcji z zakresu psychologii oraz świadomości. Pomaga nam zwiększyć naszą wiedzę z zakresu umiejętności miękkich tzw. soft skills, aby jakość komunikacji i relacji międzyludzkich w naszym życiu była lepsza. Zdobyta wiedza pozwoli efektywniej realizować się nie tylko na szczeblu zawodowym ale również prywatnym.

Dlaczego to piszę?

Przez ostatnią dekadę pracowałem w różnych branżach na kompletnie nie podobnych stanowiskach. Wszystko się zmieniało jednak tym co pozostało jest moja fascynacja ludzką świadomością i praca nad nią. W tym kontekście najlepszym królikiem doświadczalnym jestem ja sam 🙂

Z czasem meandry bytu (przynajmniej jakaś ich część) przestawały być już tak nie jasne… Zrozumiałem zasadność starego przysłowia: “Mniej wiesz lepiej śpisz”. Mimo to ja wybieram wiedzę.

W kontekście świadomości rok 2016 był przełomowy bo wzniosłem się na kolejny poziom odbierając dyplom z Psychologii Zmiany stając się certyfikowanym specjalistą. Te studia były niesamowite. Polecam każdemu.

Teoria Świadomości wg Gravesa była dla mnie naprawdę sporym odkryciem i uważam, ża ma w sobie dużą wartość. Chciałbym aby wszyscy czytelnicy tego bloga mogli się dowiedzieć co nieco na jej temat.

Poziomy Świadomości wg Gravesa – informacje wstępne

Zanim zacznę chcę żebyście wiedzieli- nie znajdziecie w internecie zbyt wiele informacji na ten temat. Nie mówię, że ich nie ma jednak te na które ja się natknąłem były dość pobieżne. Dlaczego tak jest? Bo za to się płaci! I to czasem grube pieniądze. Teoria jest w programie rozmaitych studiów managerskich czy MBA (powaga) więc nie dziw się jeśli o tym nie słyszałeś/aś 🙂 Ewentualnie możesz też zapłacić sporo PLNów za indywidualną sesję z coachem ( o ile nie jest to jakiś szarlatan w stylu “Ciśnij bo jesteś zwycięzcą” ) 🙂 Tak więc skoro ludzie na wysokich szczeblach w organizacjach się tym interesują to może warto?

Założenia

Twórca tej teorii był amerykańskim profesorem psychologii. Jego teoria mówi, że świadomość człowieka (m.in. światopogląd, system wartości wpływający na sposoby zachowań) może podlegać ewolucji z upływem czasu. Nie jesteśmy przez całe życie tacy sami a czynnikiem który ogranicza nasz rozwój jest… No właśnie? Co?

Tak czy inaczej usystematyzował ten rozwój i podzielił na odpowiednie poziomy. Człowiek jako jednostka może stopniowo przechodzić przez kolejne poziomy, robić to skokowo lub… nie zmieniać się wcale. Zaraz to rozwinę.

Wszystkie informację które tu przedstawię są sformułowane na podstawie własnych przemyśleń i materiałów udostępnionych przez specjalistę w tej dziedzinie Adama Dębowskiego. On był jednym z mentorów mojego rozwoju.

Rozwój cywilizacji

Żyjemy w świecie analogii dlatego zanim przejdę do opisu poszczególnych poziomów to chciałbym napisać dość ogólnie o rozwoju cywilizacji ludzkiej jako takiej. Bo rozwój cywilizacji jest odzwierciedleniem rozwoju jej mieszkańców. A mieszkańcy to jednostki. Rozwój indywidualny zawsze poprzedza rozwój zbiorowości.

Początki

Ciężko stwierdzić kiedy można jednoznacznie mówić o początkach ludzkości. Uczeni jednak zgadzają się z tym, że ludzie w początkowych epokach byli prymitywni intelektualnie i ich potrzeby były dość pierwotne. Rządził instynkt przetrwania czyli zdobycie pożywienia, reprodukcja czy bezpieczeństwo. Takie trochę mądrzejsze małpy.

Organizacje plemienne

Z czasem ludzie zaczęli zbierać się w klany i plemienia. Rozumieli, że życie w grupie daje im większe bezpieczeństwo, można podzielić role przez co każdy zajmuje swoje miejsce w hierarchii. Zaczęły pojawiać się panteony bóstw, kształtować rytuały, system wartości. Organizacje plemienne pozwoliły ludzkości na postawienie ogromnego kroku na przód.

Status Quo?

Rozwój plemion niósł ze sobą stworzenie pewnych norm zachowań i wspólną pracę na rzecz wspólnego dobra. Często wyglądało to tak, że jednostki silniejsze pracowały na rzecz słabszych. Zaczęły pojawiać się wtedy pytania: “Dlaczego ja mam się poświęcać na ich rzecz?”, “Czego nie mam nic z tego?” itp. Pojawiały się przejawy egoizmu i próby podporządkowania sobie otoczenia według praw silniejszego. Zaczęli pojawiać się wojownicy.

Wojownicy zaczęli walczyć o władzę w celu zaspokojenia własnych potrzeb i ambicji. Plemiona toczyły coraz więcej wojen. Silniejsi podporządkowywali słabszych, wojownicy zmieniali się w watażków, potem w książęta a następnie królów i cesarzy. Tworzyły się państwa ciągle walczące ze sobą krwawe wojny których podłoże niewiele różniło się od prostych konfliktów plemiennych.

Stabilizacja

Wtedy wiadomo było, że ciągła wojna może skończyć się katastrofą. Trzeba było temu jakoś zapobiec. Zaczęto więc kodyfikować wzajemne stosunki między ludźmi czy państwami. Zaczęły pojawiać się pisane prawa jasno określające system kar. Zaczęły pojawiać się systemy polityczne.

Pierwsze systemy zaczęły pojawiać się już w starożytności konsekwentnie ewoluując do takich form jak monarchia konstytucyjna, faszyzm, komunizm czy kapitalizm. Wszystkie one mają ze sobą wspólne to, że w ich obrębie funkcjonują określone procedury których złamanie grozi konsekwencjami.

Jakie zasady?

Podobnie jak stało się to tysiące lat wcześniej na poziomie plemion w obrębie systemów zaczęły pojawiać się osoby nie przywiązujące wielkiej wagi do obowiązujących regulacji. Czując przewagę w stosunku do większości społeczeństwa zaczęli budować swoją pozycję naginając zasady jeśli była taka możliwość. Uważając się za sprytniejszych i będąc bardziej aktywnymi od pozostałych zaczęli gromadzić zasoby z czasem stając się czymś w formie liderów.

Ci liderzy stawali się kapitalistami, działaczami partyjnymi, politykami. Za wszelką cenę liczył się zysk, rozwój i osiąganie celów. Życie to czysta kalkulacja.

Katastrofa

Interesowny tryb życia prowadził do kolejnych katastrof. Wyzysk biedniejszej części społeczeństw, głód, gniew, nędza czy w konsekwencji nawet konflikty światowe. Ten pęd zaprowadził ludzkość na skraj przepaści.

Zaczęły pojawiać się pytania: “Czy to moralne?”, “Jak oni mogą się czuć?”, “Dlaczego ze sobą walczymy?”. Tak weszliśmy w II połowę XX wieku. Zaczęła pojawiać się empatia na poziomie cywilizacji. Powołano ONZ, skończono z kolonializmem, dbano o pokój na Świecie. Oczywiście nie można powiedzieć, że było to tylko z pobudek altruistycznych jednak pojawiły się duże grupy społeczne dla których ważnym było aby głos, nawet tych najmniejszych był conajmniej słyszalny.

Wolność

Coraz więcej osób na Świecie widząc, że systemy i wszystko co za nimi idzie ograniczały ich wolność. Próbując ich doktrynizować, wykorzystać i za nic mając ich indywidualizm. Te osoby zaczęły poszukiwać swojego “własnego ja” stawiając sobie za cel rozwój swojej osobowości. Przestali przeliczać wszystko na dobra materialne. Ten harmonijny rozwój pomagał osiągać im coraz to wyższe stadia wiedzy intelektualnej i duchowej. Pojawiły się rewolucyjne wynalazki wprowadzające ludzkość w epokę cyfrową gdzie swobodny przepływ informacji pozwala każdemu realizować się bez względu na to skąd pochodzi. Osiągnąć swoją osobistą wolność stać się Wolną Jednostką. Wolną od zazdrości kreującą przyszłość własną i całego nowoczesnego społeczeństwa. By żyć i dać żyć innym.

Poziomy Świadomości wg Graves’a

Analogicznie do przedstawionego modelu rozwoju cywilizacji Graves wyróżnił poziomy świadomości w człowieku. Człowiek będąc na danym poziomie wartości funkcjonuje w ściśle określony sposób. Poniżej przeanalizuje każdy poziom świadomości.

Poziom 1 – Pierwotny

Co jest najważniejsze?

Przetrwanie, za wszelką cenę.

Jak myśli?

Nie myśli zbyt wiele po prostu reaguje. Na otoczenie, na bodźce. Ważne jest dbanie o zdrowie bo tylko zdrowy/a może przetrwać.

Co robi?

Skupia się na działaniu które ma mu zapewnić wikt, dach nad głową, prokreację i odpoczynek. W razie zagrożenia walczy lub ucieka.

Dobre strony

Ma dobry kontakt z naturą i dba o zdrowie.

Minusy

Bezrefleksyjność i skrajny egoizm.

Jak zdobyć jego/jej szacunek?

Daj mu jeść i miejsce do spania.

Gdzie znaleść?

W każdym z nas na mocno podświadomym poziomie. Instynkt przetrwania włącza się w nas w ekstremalnych sytuacjach, to jest właśnie pierwotny poziom świadomości. Dobrym przykładem są też niemowlęta.

Poziom 2 – Plemię

Co jest najważniejsze?

Życie według boskich zasad. Bezpieczeństwo, stabilizacja i dbanie o najbliższych.

Jak myśli?

Rytuały (uczestnictwo w mszy, posiłki z rodziną itp.) są nieodzowną częścią życia. Wierzenia i tradycja są wszystkim co mamy a zasady według których mamy żyć dał nam Bóg. W kwestiach spornych należy zwrócić się do autorytetu (ksiądz czy lekarz).

Co robi?

Dba o swoich najbliższych i spędza z nimi czas. Zdecydowanie broni swoich przekonań i wiele czynności wykonuje z powinności. Bo tak trzeba.

Dobre strony

Troskliwość i kontakt z innymi. Dzielenie życia z naturą i swoim plemieniem.

Minusy

Brak elastyczności w myśleniu i zamknięcie się na idee sprzeczne z jego/jej światopoglądem. Brak poczucia sprawczości w swoim życiu.

Jak zdobyć jego/jej szacunek?

Odwołaj się do tradycji. Nie kłam bo to są ważne rzeczy i fałsz może zostać rozpoznany. Idź na piwo, do kościoła, spędź czas przy wspólnym poczęstunku. Plotkuj.

Gdzie znaleść?

Świadomość plemienna funkcjonuje bardzo mocno w obrębie rodziny bo to współcześnie podstawowa forma plemienia. Poza tym ten poziom jest mocno zakorzeniony w mniejszych miejscowościach gdzie funkcjonują stosunkowo małe społeczności które znają się od pokoleń. 

Poziom 3 – Wojownik

Co jest najważniejsze?

Nic nie stanie mi na przeszkodzie abym był tym kim chce być.

Jak myśli?

Życie to walka a jestem w jej środku. Własnymi rękami wydrę sobie szczęście i dobrobyt. Żadne zasady nie będą mnie ograniczać.

Co robi?

Ciągle ustawia się w sytuacji rywalizacji gdzie może pokazać swoją wyższość. Jego/jej mowa ciała musi przedstawiać pewność siebie bo jeszcze ktoś uzna go/ją za słabą osobę. Nie bierze jeńców.

Dobre strony

Odwaga i bezkompromisowość. Nie zastanawia się kiedy jest czas na działanie bo jest on zawsze. To pomaga osiągać cele. Działa tylko wtedy gdy odniesie korzyść.

Minusy

Egoizm i brak umiejętności komunikacji może automatycznie stawiać wiele osób w opozycji. Z całym Światem nie da się wygrać dlatego może to prowadzić do problemów z osobowością.

Jak zdobyć jego/jej szacunek?

Docenić jego osiągnięcia. Wykazać się podobną siłą jeśli to możliwe, najlepiej na innej płaszczyźnie gdyż inaczej automatycznie możesz stać się przeciwnikiem.

Gdzie znaleść?

Poziom wojownika jest często spotykany w grupach nastoletnich gdzie poszczególne jednostki próbują wykazać się odwagą i zbudować swoją wartość. Poza środowiskiem bezpośrednio związanych z walką np. wojsko to dorośli wojownicy często zajmują się sportem lub sprzedażą. Często mogą próbować sił w biznesie ale ich braki w komunikacji międzyludzkiej mogą im krzyżować plany.

Poziom 4 – System

Co jest najważniejsze?

Trzeba kontrolować sytuację poprzez stosowanie się do określonych zasad. Zasady są tym co odróżnia nas od…

Jak myśli?

Wszystko ma jakiś cel i jest po coś. Stabilizację i bezpieczeństwo osiągamy poprzez ciężką pracę według ściśle określonych reguł. Szkoła, studia, praca, rodzina i praworządność. Chaos wprowadza zło.

Co robi?

Jest spokojny/a i wyważony/a w osądach. Jako część społeczeństwa nie czuje potrzeby indywidualności. Życie według tradycyjnych zasad jest tym do czego warto dążyć.

Dobre strony

Dba o porządek, dąży do ustalenia zasad i skodyfikowania wszelkich sytuacji.

Minusy

Może zamknąć się we własnym schemacie a ogrom praw i obowiązków może podciąć skrzydła uniemożliwiając rozwój.

Jak zdobyć jego/jej szacunek?

Zaproponuj unormowane rozwiązanie jakiegoś zagadnienia. Doceń precyzję i sprawność danej procedury.

Gdzie znaleść?

Poziom bardzo powszechny w instytucjach administracji państwowej oraz wśród kadry niższego i średniego szczebla w przedsiębiorstwach.

Poziom 5 – Lider

Co jest najważniejsze?

Osiągnięcie swoich ambicji.

Jak myśli?

Życie to gra a ja będę grał/a według własnych zasad. Ktoś może rozbić się o mur. Nie ja. Sukces to moje drugie imię.

Co robi?

Wszystko ma sens wtedy jeśli przynosi korzyści. Najlepiej materialne. Będzie realizował swój plan. Wykorzystywał innych jeśli będzie taka potrzeba bo jego cel jest najważniejszy. Wykorzysta wszystkie kruczki prawne, przewagę siły czy technologii.

Dobre strony

Jest pewny/a siebie, uśmiechnięty/a, schludny/a, inspirujący/a. Wie jak zmotywować innych do działania. Ma dużo energii.

Minusy

Tempo jego myślenia i działania może sprawić, że zdystansuje się od reszty. Może to zamglić jego/jej osąd a zbytnia pewność siebie wpędzić w pychę. Pycha kroczy przed upadkiem.

Jak zdobyć jego/jej szacunek?

Stanowczość, pewność siebie i elegancja pozwoli Ci przejść wstępną selekcję. Potem jeśli Twój życiorys będzie interesujący pełny osiągniętych celów być może zechce Cię poznać. Oceni czy warto Cię znać czy może jednak nie. Zaproś na lunch lub kolację 🙂

Gdzie znaleść?

Ten typ czuje się bardzo dobrze na stanowiskach kierowniczych i w korporacjach. Oczywiście większa część biznesu oscyluje w granicy tego poziomu świadomości.

Poziom 6 – Grupa

Co jest najważniejsze?

Odnajdź w sobie wewnętrzny spokój i równowagę. Nie jesteś tu sam/a.

Jak myśli?

Wszyscy jesteśmy równi a dawanie uszlachetnia. Kontakt z innymi i wspólne pokonywanie swoich słabości jest drogą do szczęścia. Żyjmy w harmonii z samymi sobą i naszą planetą.

Co robi?

Jej otwarta postawa i życzliwość sprawia, że ludzie chcą przebywać w jej otoczeniu. Poświęca czas na rozmowę z innymi starając się zostawić ich szczęśliwszymi. Szczerze dba o dobro innych ludzi.

Dobre strony

Empatia. Potrafi znakomicie budować relacje międzyludzkie dając innym siłę.

Minusy

Zbytnie poświęcenie i ufność może prowadzić do upadku na zdrowiu lub bycie wykorzystanym/ą przez tych którzy mają złe intencje.

Jak zdobyć jego/jej szacunek?

Bądź szczerą osobą która brzydzi się “spiskami i knowaniami”. Miej szacunek do innych ludzi oraz przyrody. Nie krzywdź i nie bój się mówić o swoich uczuciach.

Gdzie znaleść?

Osoby na tym poziomie świadomości często angażują się w organizacjach charytatywnych, jeżdżą na misje, prowadzą ośrodki pomocy. Organizacje non-profit.

Poziom 7 – Wolna Jednostka

Co jest najważniejsze?

Twoje życie należy do Ciebie. Żyj tak, aby wydobyć z siebie jak największy potencjał. Odkryj tajemnicę.

Jak myśli?

Mogę zrobić wszystko. Dobrze rozumiem co się dzieje do okoła jednak… Nic nie muszę. Mogę pracować lub nie. Ważne aby każdy dzień prowadził mnie w kierunku integralności jako człowieka. Zbliżenia się do boskości całego Wszechświata.

Co robi?

Robi to co chce robić i w czym aktualnie może się realizować. Sam rezultat nie musi przynieść zysku materialnego, ważny jest fakt kolejnego osiągnięcia. Nie patrzy na duchowość w kategorii dogmatu a raczej stara odnaleźć ją w sobie i otoczeniu.

Dobre strony

Ma wielką moc twórczą i wszystkie jego ruchy wyglądają jak pasmo sukcesów. Rzeczy przychodzą mu łatwo jednak on/a wie, że wszystko to wynik jego/jej wysiłków.

Minusy

Ten pozornie najwyższy i najbardziej pożądany stan jest pułapką gdyż jego osiągnięcie może być tylko iluzją która może prowadzić do paranoi. W konsekwencji taka osoba “odpływa” od rzeczywistości i staje się odludkiem.

Jak zdobyć jego szacunek?

Realizuj się. Kimkolwiek jesteś. Jeśli poziom 7 zobaczy u Ciebie pasję i konsekwencję to to doceni. Nawet jeśli same owoce tej pracy nie będą imponujące. Wszystkie Twoje spiski mogą być szybko rozszyfrowane a wtedy kompletnie stracisz szacunek.

Gdzie znaleść?

Osoby na tym poziomie świadomości wybierają bardzo skomplikowane zawody w których mogą osiągać kolejne stopnie specjalizacji (naukowcy, inżynierowie, lekarze itp.) lub tworzą wziętą sztukę. Cenią sobie wolność działania i podejmowania decyzji. Sztywne struktury nie są dla nich.

Czy jest coś więcej?

Tak, jest. Poza siedmioma podstawowymi poziomami są dwa dodatkowe. W praktyce są one nieosiągalne dla większości ludzi na Świecie.

Poziom 8 – Globalny

Ci ludzie myślą o Ziemi jak o ich podwórku. Są to najwięksi światowi przywódcy polityczni i religijni. Swoimi poczynaniami kreują przyszłość planety np. Trump, Putin, Xi Jinping, papież Franciszek itp.

Poziom 9 – Boski

Te jednostki zdołały za życia zintegrować się ze swoim boskim pierwiastkiem. Bez wątpienia był to Jezus z Nazaretu. Może Budda, Zaratusztra…

Który z poziomów jest najlepszy?

To naturalne pytanie które się nasuwa po przeanalizowaniu wszystkich poziomów. Odpowiedź jest prosta: wszystkie są sobie równe. Dlaczego? Bo nie ma czegoś takiego jak być tylko i wyłącznie na danym poziomie świadomości. Każdy człowiek przebywa ewolucję i jest sumą wielu pierwiastków. Jego przeżycia i doświadczenia tworzą kotwicę które trzymają go na wielu różnych poziomach świadomości.

Należy wspomnieć, że osoby będące na wyższych poziomach świadomości są w stanie rozpoznać poziomy niższe podczas gdy nie zawsze to działa w odwrotnym kierunku.

No ale po co to komu?

Ta teoria jest tylko teorią jednak rzuca światło na to dlaczego osoby w okół mogą mieć różne podejście do życia i odrzucać nasze postulaty.

Często nie wynika to z ich złośliwości czy złych intencji. Po prostu oni naprawdę myślą inaczej bo ich życiowe doświadczenia lub wewnętrzne potrzeby są kompletnie inne od naszych. Nie warto się wtedy unosić i obrażać tylko to zrozumieć. Jeśli jest taka potrzeba to nawiązać nić komunikacji. Bo można wstępnie ocenić przez ‘jakie okulary’ dany człowiek patrzy na Świat.

Doświadczenie

Nie jest też powiedziane, że skoro aktualnie znajdujemy się na danym poziomie to zostanie tak przez całe życie. Może się zdarzyć, że zmienimy miejsce zamieszkania, pracę, znajdziemy miłość swojego życia i poznamy ludzi którzy będą mieli ogromny wpływ na nasz byt. Wtedy te preferencje świadomości też się przesuną.

Gdzie znaleść więcej informacji?

Mam nadzieję, że ten materiał był dla Ciebie interesujący 🙂

Niestety nie mogę podać Ci odnośników do ciekawych materiałów bo ich mało jest. Żebyś zobaczył/a, że ta teoria to nie jakaś lipa to możesz poczytać np. TU albo TU.

Poza tym możliwa jest też prywatna konsultacja z jakimś specjalistą.

Czy to już tyle?

Oczywiście, że nie 🙂 Pisałem tyle o tych poziomach i chce Wam powiedzieć, że właśnie pracuję nad małą aplikacją która będzie robiła taki test. Już niedługo każdy z Was będzie mógł sprawdzić na jakim poziomie rozwoju świadomości aktualnie się znajduje 🙂

Apke zrobię w Angularze5 i NodeJSie 🙂

 

EDIT

Link do testu:

http://graves.bedekodzic.pl/

Podsumowanie

Teoria Poziomów Świadomości wg Gravesa jest ciekawym podejściem do problemu niezrozumienia w komunikacji międzyludzkiej. Warto ją znać i brać pod uwagę przy próbach rozwiązywania rozmaitych nieporozumień. Zarówno na płaszczyźnie zawodowej jak i osobistej.

Cześć jestem Bartek.

Na tym blogu wprowadzę Cię w tajniki Front-Endu i programowania webowego.

Warto
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial