Ta strona używa cookies
sprawdź politykę prywatności

Rozumiem

Pierwsza praca jako Web Developer – poszukiwania cz.1.

3/5/2017
Bartek Cis

Przełom kwietnia i maja. Dobry czas aby rozejrzeć się za pracą. Już niedługo uczelnie wypuszczą setki absolwentów. Rynek pracy się zagęści. A potem wakacje… Kolejna szansa na znalezienie upragnionego zatrudnienia może być dopiero na jesieni. Czas zrealizować swoje cele.

Potencjalny kandydat?

Już od dłuższego czasu rozwijasz po godzinach swoje umiejętności z języków takich jak HTML, CSS czy JavaScript. Być może znasz już nawet podstawy Angulara, Reacta, Node’a lub jakiegoś innego frameworka. W pewnym momencie nasuwa się pytanie, czy moja wiedza jest wystarczająca aby podjąć pierwszą pracę jako Front-End Developer? Jak mam znaleźć pierwszą pracę? Dzisiaj postaram się pomóc Wam w tym trudnym procesie.

Poszukiwanie pracy.

Poszukiwanie czy zmiana pracy wiąże się ze zmianami i niepewnością. Bo przecież może być lepiej albo gorzej, nawet jeśli kasa jest nieco lepsza. Więc nawet doświadczeni specjaliści podchodzą do tego procesu ostrożnie. Wiedzą już, że nie wszystko zawsze jest oczywiste.

W przypadku osób które dopiero aspirują do objęcia stanowiska juniorskiego tak jak w naszym przypadku, sytuacja wygląda nieco inaczej. Kandydat ma w sobie entuzjazm lecz nie zna realiów branży i nie wie jak wygląda praca na co dzień. Ma jakieś wyobrażenia jednak jego postawa i umiejętności nie są zweryfikowane. Zwłaszcza jak jest to jego pierwsza praca po studiach. Stąd ostrożność ze strony pracodawców.

Sytuacja jest niejednoznaczna i cały proces rekrutacji jest wzajemnym “badaniem” by ocenić na ile możemy sobie pomóc przy potencjalnej współpracy. Każdy ma w tym swój interes. Naszym jest rozpoczęcie kariery zawodowej jako Front-End Developer.

Osiągnięcie celu.

Na końcu chcemy osiągnąć sukces prawda? Dlatego proponuję podejść do szukania pracy jak do projektu. Każdy projekt dobrze zaplanowany a potem konsekwentnie realizowany ma większą szansę zakończenia o czasie i przyniesienia oczekiwanych korzyści. Projekty chaotyczne potrafią się ciągnąć i nie przynieść większych profitów. Tego nie chcemy. Ułóżmy więc plan działania a potem go wdrożymy. Krok po kroku.

Krok 1 – Ocena Sytuacji.

My możemy sobie planować. To jednak bezcelowe jeśli plan jest odszczepiony od rzeczywistości dlatego oceńmy sytuację. Z wielu perspektyw.

Perspektywa Pracodawcy.

Twój potencjalny pracodawca to przedsiębiorca lub jego przedstawiciel. Oni robią biznes. Biznes robi się dla kasy. Proste. Pieniądze są z projektów dlatego potrzebuje ludzi którzy będą te projekty robić. Im ich umiejętności będą większe tym projekty będą lepsze a co za tym idzie więcej klientów i więcej projektów. Jaki z tego wniosek? Potrzebuje jak najwięcej jak najlepszych ludzi! Skąd mam ich wziąć?

Perspektywa Rynku.

Tworzenie oprogramowania jest obecnie na czasie. Robi się tego całą masę w różnych technologiach. Internet w ogóle rozrasta się z roku na rok. Developerów jest mnóstwo ale i tak są towarem deficytowym. Ogłoszeń z pracą jest sporo jednak dlaczego niemal wszyscy szukają Seniorów lub Midów? WTF?

Wiele osób zorientowało się jak intratną pracą jest pozycja Software Developera i baardzo dużo ludzi próbuje swoich sił w programowaniu. To co jeszcze 2 czy 5 lat temu spokojnie wystarczało aby znaleźć pierwszą pracę niekoniecznie wystarcza dzisiaj.

A co jak ktoś wymyśli jakąś sztuczną inteligencję która będzie pisała kod za nas?

Twoja Perspektywa.

Napisałeś już pierwszą stronkę i kalkulator w JavaScripcie. Przerobiłeś kursy na Codecademy a Zelenta znasz na pamięć. Jeśli byłeś na Bootcampie lub masz znajomego programistę to może widziałeś i używałeś jakiś framework JS. Nie masz kasy. Chcesz zarabiać 5, 10 lub 20k na miesiąc albo pracować i podróżować. W najlepszym wypadku studiujesz albo masz wykształcenie kierunkowe. Jak masz inne techniczne to też spoko. A co jak jesteś “humanistą”?

Po ocenie.

Każdy ma swoją perspektywę. Niestety my jako kandydaci na Developera jesteśmy na samym dole łańcucha pokarmowego. Nie ważne czy jesteś z pokolenia X, Y, Z czy SuperSajan będzie trzeba się dostosować do rynku i pracodawców jeśli chcesz rozpocząć swoją karierę.

Widzisz artykuły piszące o deficycie programistów. O wspaniałych biurach z playroomami z bilardem i innymi zabawkami, czy oferty pracy za fajne pieniądze. To są zabiegi aby przyciągnąć tych doświadczonych lub tych młodych najzdolniejszych. Doświadczenia nie masz więc pokaż pracodawcom, że jesteś zdolny.

Z życia wzięte.

Ci którzy od dłuższego czasu śledzą grupy facebookowe z front-endu pewnie zauważyli, że dość regularnie początkujący programiści ogłaszają się jako kandydaci na deweloperów. Niektórzy wrzucają swoje ogłoszenia wielokrotnie. Inni pomimo tego, że mają nawet fajną stronkę portfolio i nawet przeszli pierwszy etap rekrutacji to wracają na grupę i wylewają swoją frustrację bo się nie udało. Jak uniknąć takich sytuacji?

Podsumowanie.

Pierwsza praca i jej znalezienie to trudny temat. Jeśli obrosłeś/łaś w piórka i myślisz, że wszystko pójdzie gładko to na początku dobrze o tych piórkach zapomnieć. Nie ma nic złego w lataniu wysoko. To jest chyba naszym celem jednak dobrze pamiętać, że jak młode ptaki uczą się latać i wyskakują z gniazda to… część spada prosto na glebę… Ja nie chcę oglądać Świata z poziomu gleby. A Ty? Chmury są dla mnie lepszą perspektywą. Jak szybować pośród chmur? Gwarancji nie ma ale dobry plan zawsze pomoże Ci przygotować się do lotu. Rozwleczony ten wstęp ale uważam, że potrzebny. Historię są różne i nie wszystkim się udaje „wstrzelić w rynek”. Konkrety o szukaniu pierwszej pracy jako Web-Dev w następnej części artykułu 😉

Cześć jestem Bartek.

Na tym blogu wprowadzę Cię w tajniki Front-Endu i programowania webowego.

Warto
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial