- Styczeń 2021
- Marzec 2020
- Luty 2020
- Styczeń 2020
- Wrzesień 2019
- Sierpień 2019
- Lipiec 2019
- Czerwiec 2019
- Maj 2019
- Kwiecień 2019
- Marzec 2019
- Luty 2019
- Styczeń 2019
- Grudzień 2018
- Listopad 2018
- Październik 2018
- Wrzesień 2018
- Sierpień 2018
- Lipiec 2018
- Czerwiec 2018
- Maj 2018
- Kwiecień 2018
- Marzec 2018
- Luty 2018
- Styczeń 2018
- Listopad 2017
- Październik 2017
- Wrzesień 2017
- Sierpień 2017
- Lipiec 2017
- Czerwiec 2017
- Maj 2017
- Kwiecień 2017
- Marzec 2017
- Luty 2017
Jaki język programowania wybrać? cz.2
info
10/2/2017
Bartek Cis
Jaki język programowania wybrać? SQL, JAVA, Swift, .NET/C#, Front-End, Back-end, C++
Jaki język programowania wybrać? W pierwszej części tego wpisu opisywałem kwestię wyboru ewentualnej kariery jako przyszły programista. Teraz kiedy mamy już mniej więcej koncepcję na swój rozwój analiza poszczególnych języków nabiera nowego znaczenia.
Popularne języki programowania.
Poniżej zestawiłem popularne języki programowania i możliwe zastosowanie. Ta lista pomoże Ci zorientować się w sytuacji i wybrać te najciekawsze pozycje.
Java – język obiektowy, zastosowanie głównie na Windowsie i Linuxie. Nie używany na iOSach. Używany do tworzenia natywnych aplikacji na Androida. W Javie można robić generalnie wszystko- praca w biznesie (telekomunikacja, oprogramowanie dla firm, banków itp). Skala trudności 3-4/5.
HTML/CSS – języki znaczników/ stylów. Używane głównie w aplikacjach/stronach internetowych przy front-endzie. Absolutna podstawa w pracy Front-End developera który może pracować w zasadzie w każdej firmie. Skala trudności 1/5.
JavaScript – język skryptowy, używany przy aplikacjach internetowych w Front-endzie. Ostatnio przeżywa gwałtowny rozwój poprzez wykorzystywanie nowych frameworków jak Angular.js, React.js czy nawet Node.js (back-end) przez co praktyczne zastosowanie stale rośnie. Developerzy są potrzebni niemal wszędzie. Skala trudności 2-3/5.
PHP – Język skryptowy używany m.in w aplikacjach internetowych, odpowiadający za tworzenie skryptów po stronie serwera tzw. Back-End. Używany wszędzie tam gdzie tworzone są apki/serwisy internetowe. Popularny ale ma konkurentów takich jak m.in. RubyonRails czy Node.js dlatego nie wszędzie używany. Skala trudności 2-3/5.
Ruby on Rails – framework do szybkiego tworzenia aplikacji webowych, odpowiada za Back-End. Popularny w Stanach czy Australii. Raczej software house’y, startupy itp. Skala trudności 2-3/5.
SQL – strukturalny język zapytań. Służy do tworzenia, modyfikacji oraz zarządzania bazami danych. Skala trudności 1-2/5.
.NET – platforma programistyczna Microsoftu w zasadzie nie konkretny język. Nie cieszy się dużą popularnością ze względu na swoją złożoność. Na początku może sprawić wieele trudności ale podobno developerzy są dobrze opłacani. Praca raczej w środowisku korporacyjnym. Skala trudności 4-5/5.
Swift – język stworzony przez Apple. Jeśli chcesz robić m.in. appki na iPhony to naucz się Swifta. Skala trudności 3-4/5.
C++ – obiektowy język programowania, przyczynił się do powstania m.in Javy czy C#. Ma szerokie zastosowanie jednak jeśli chcesz tworzyć gry komputerowe z prawdziwego zdarzenia to ucz się właśnie tego. Skala trudności 4-5/5.
C# – język obiektowy stworzony przez Microsoft. Używany głównie w korporacjach. Podobny do Javy. Skala trudności 3-4/5.
Co wybrać?
Jak widać opcji jest dużo. Dobrze jednak wybrać nie tylko przez pryzmat naszych preferencji ale też umiejętności. Mimo iż jedne są trudniejsze od innych wszystkie te języki wymagają zdolności analitycznych i logicznego myślenia. Jak już decyzja zostanie podjęta dobrze jest porozmawiać z kimś doświadczonym. Napewno udzieli cennych wskazówek jak zabrać się do nauki.
Przykładowe zapotrzebowanie
Poniżej zamieszczam kilka losowo wybranych firm (z różnych branż, segmentów) i jakich programistów aktualnie potrzebują:
Comarch – http://www.comarch.pl/ – Korporacja/ IT – SQL, JAVA, Swift, .NET/C#, Front-End+Back-end, C++
Credit Suisse – https://www.credit-suisse.com/pl/pl.html – Korporacja/finanse – SQL, JAVA, .NET/C#, C++
CallPage – https://www.callpage.pl/ Start-Up – JavaScript, SQL, PHP, HTML, CSS
Monterail – https://monterail.com/ – Software house – JavaScript, Ruby on Rails, HTML, CSS
Techland – http://techland.pl/ – gry komputerowe – C++
Freelancer – teoretycznie możesz tak pracować znając każdy język ale chyba najwięcej możliwości mają developerzy webowi tzn. wszystko co związane z front-end i back-end.
Podsumowanie
Możliwości jest dużo. Żeby z nich skorzystać musisz ciężko pracować, to jest wspólny mianownik przy każdym rozwiązaniu. Zanim jednak podejmiesz decyzję postaraj się też wziąć pod uwagę swoje osobiste predyspozycje 🙂
Piszę dla was tego bloga bo lubię aplikacje internetowe. Mogę je projektować, kodować a potem o nich pisać czując dreszczyk ekscytacji za każdym razem gdy trafię na coś nowego. Bo uczymy się całe życie. Prawda?