Ta strona używa cookies
sprawdź politykę prywatności

Rozumiem

Pamiętnik Developera #4 – Jak dbać o oczy?

10/4/2019
Bartek Cis

W tym artykule poznasz kilka skutecznych technik aby utrzymać swój wzrok w dobrej kondycji przez długie lata!

Czego się dzisiaj dowiesz?

Będzie trochę wspominek i osobistych dygresji ale głównym celem tego artykułu jest przekazać Ci kilka dobrych nawyków / technik które pomogą utrzymać lub nawet poprawić kondycję swoich oczu.

Jak dbać o oczy?

Choć nie jestem lekarzem i nie mam wiedzy medycznej to przesiedziałem przed komputerem już całkiem sporo w swoim życiu. Wiem (na szczęście nie z autopsji) jak to potrafi popsuć oczy i postaram się opisać jak sobie z tym radzić. Dzięki tym nawykom mogę ocenić swój wzrok na bardzo dobry więc będzie wiedza praktyczna która działa.

Co najgorzej wpływa na Nasz wzrok?

Jakie są główne czynniki psujące wzrok?

 1. Oglądanie telewizji – jak robisz tego zbyt wiele to poważnie się zastanów nad swoim życiem…
 2. Siedzenie przed komputerem lub smartfonem.
 3. Czytanie książek.
 4. Spędzanie dużo czasu na słońcu.

Stwierdzenia oczywiste. Te czynności są nie do uniknięcia w dzisiejszym Świecie. Ciekawostką jest Słońce.. Otóż w XX wieku żył genialny polski rzeźbiarz Stanisław Szukalski (gorąco polecam zapoznanie się z tą sylwetką).

We wczesnej młodości jednego dnia patrzył się w Słońce tak długo, że “wypaliło to dziurę” w jego oku i całe życie tworzył swoje wielkie arcydzieła mając pośrodku swojej wizji czarny punkt wielkości mniej więcej ziarna grochu… Hmm… To ja już wolę nosić okulary przeciwsłoneczne

Prawidłowe oświetlenie

Więc za dużo Słońca to nie zdrowo ale np. czytając książki zawsze dbaj o dobre oświetlenie. W epoce przed-cyfrowej mnóstwo ludzi niszczyło swój wzrok czytając przy słabym oświetleniu np. przy świeczce lub kiepskiej żarówce. Nie rób takich rzeczy…

Podobnie jest też z komputerem. Choć praca lub gra w ciemnościach ma zdecydowany urok to zawsze miej włączoną lampkę nocną! Zmniejsza to kontrast między monitorem a otoczeniem więc oko się tak nie męczy.

Dlatego też pewnie producenci sprzętu gamingowego wprowadzają różne świecące elementy tzn. myszki, klawy, obudowy itp. Nie chcą żeby gracze byli ślepi zbyt wcześnie 🙂 Stracą wielu klientów 🙂

Życie nie jest sprawiedliwe

Niektórzy po prostu rodzą się ze słabym wzrokiem lub w dzieciństwie się on psuje na wskutek jakiejś dolegliwości. Nie ma co jednak lamentować bo pamiętaj, że Nasze ciała są plastyczne i konsekwentna praca i ćwiczenia potrafią czynić cuda. Sprawdź tego gościa:

Cuda medycyny

Kolejnym cudem jest współczesna medycyna która oferuje np. laserową korekcję wzroku jednak stara to prawda, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Apropos cudów technologicznych…

Solidna Maszyna!

Moje pierwsze kontakty z komputerami były gdzieś w połowie lat 90 XX wieku w podstawówce na lekcjach informatyki. Potem w 1998 rodzice kupili pierwszy komputer. To była maszyna! Pentium II 233 MHz! Dali za niego ok. 6k PLN. Na dzisiejsze pieniądze to jest ok. 11,5k PLN. To tak jakbyś kupił/a Mac’a Pro

Mam starszych braci więc nie często mogłem dobić się do tego cuda i grać 🙂 Większość czasu spędziłem po prostu patrząc się jak grają inni. Takie były czasy 🙂

Potem przez kilka lat zbierałem pieniądze i przy częściowym wsparciu rodziny kupiłem coś swojego. Był chyba 2002…

Te komputery jak na dzisiejsze standardy miały naprawdę fatalne monitory CRT. Zepsuć sobie na nich wzrok nie było wielką sztuką i wielu osobom udało się ją skutecznie wykonać. Dlatego pamiętaj – korzystaj ze współczesnych wyświetlaczy i monitorów! Oczywistym jest, że nikt normalny nie korzysta dzisiaj z CRT ale zmieniaj swój sprzęt co 3-4 lata.

Noś okulary do komputera!

Nawet jeżeli nie masz żadnej lub jakąś marginalną wadę wzroku to zrób sobie okulary antyrefleksyjne. Idź do optyka (nie na jakimś allegro…), wykonaj porządne badanie wzroku i niech on/a wybierze Ci odpowiednie szkła. Dobierz do tego oprawki które Ci się podobają i voila! Ja mam dwie pary oksów do kompa.

Osobiście słyszałem opinie, że np. w okularach wyglądam na inteligentniejszego 😛 Więc jak dobierzesz dobrze oprawki to możesz te okulary nawet polubić 🙂 Ale nie o to tu chodzi. Jak jesteś w pracy, kodzisz, grasz czy robisz cokolwiek innego to zakładaj te okulary. To taka Twoja tarcza a oczy się nie wysuszają tak łatwo.

Nawilżaj oczy!

No właśnie skoro już o tym zacząłem… Często mrugaj, odwracaj wzrok od monitora co jakiś czas. Aby oko było dobrze nawilżone stosuj sztuczne łzy. Można je kupić w każdej aptece. Poproś tam jakiś preparat a farmaceutka skutecznie Ci doradzi czym możesz nawilżyć swoje oczy.

Siła pochodzi z wewnątrz!

Dlatego dbaj o dietę i dostarczaj składniki odżywcze które działają dobrze na oczy. Ja osobiście bardzo lubię ryby (omega-3) a orzechy pistacjowe (luteina i zeaksantyna) wręcz uwielbiam.

Dodatkowo swoją dietę możesz uzupełnić o specjalne suplementy do oczu. Zapytaj w aptece i wybierz coś dla siebie. To już drugi powód aby się tam wybrać.

Rozciągaj mięśnie

Choć ogólna gimnastyka zawsze jest wskazana mam tu na myśli mięśnie gałki ocznej. Dobrze działające mięśnie pomagają oku na sprawniejsze wykonywanie potrzebnych manewrów.

Najprostszym ćwiczeniem jest wykonywanie “głębokich” krążeń gałki ocznej na wszystkie strony aż poczujesz charakterystyczne uczucie rozciągania.

Technika 7

Często stosuje też bardziej wyrafinowany zestaw ćwiczeń. Polega on na tym, że przy zamkniętych oczach wykonujesz ruchy rozciągające oddzielnie lewym a potem prawym okiem. Każdy ruch ma na celu “stworzenie” pewnej figury geometrycznej i jest powtarzany 7 razy.

Runda 1

Na początku starasz się stworzyć trójkąt równoboczny. Twoja źrenica wędruje od maksymalnie lewej dolnej strony do prawej dolnej na następnie na samą górę i wracasz do lewego dołu. W ten sposób “nakreśliłeś/aś” trójkąt swoją gałką oczną.

Tworzysz taki trójkąt 7 razy lewym okiem a następnie robisz to samo prawym okiem.

Runda 2

Jest analogiczna tylko tym razem “tworzysz” kwadrat. 7 kwadratów lewym a potem prawym okiem.

Runda 3

Teraz robisz koła czyli głębokie krążenia. Lewe i prawe oko oddzielnie.

Runda 4

Ostatnia. Ruchy przypominają wierzchołki krzyża równoramiennego. Czyli maksymalnie na lewo, maksymalnie na prawo, potem maks do góry i maks do dołu.

Po ćwiczeniu

Po takiej sesji mięśnie Twoich oczu są dobrze rozciągnięte i wzmocnione. Regularne wykonywanie takich ćwiczeń poprawia ogólną kondycję oczu.

Pamiętaj aby nie wykonywać tych ruchów zbyt szybko. Skup się na dokładności i rozciąganiu mięśni. Można to robić rano po przebudzeniu albo przed snem. Kiedykolwiek czujesz się komfortowo.

Skupienie wzroku

Soczewka w oku może zmieniać swoje skupienie tzn. zwężać się lub rozszerzać. Pozwala to dostosowywać wzrok do widzenia dalekiego lub bliskiego. Doskonale widać to u ludzi np. po narkotykach gdzie ich soczewki zmieniają kształt i są przez określony czas działania danej substancji w trybie długotrwałego nienaturalnego skupienia.

Odpowiednie skupienie pozwala na utrzymanie ostrości wizji na różnych odległościach. Ludzie który utracili tą zdolność mogą być krótko lub daleko widzami.

Długotrwałe czytanie lub patrzenie w monitor sprawiają, że oko może stracić umiejętność skupienia na celach znajdujących się daleko. Tracisz ostrość wizji…

Ćwiczenie na skupienie

Kiedy zacząłem swoją pierwszą pracę po studiach po jakimś pół roku zorientowałem się, że coś się dzieje z moimi oczami… 8-9h w pracy potem jeszcze w domu przy różnych pierdołach… Wychodząc z biura patrzyłem się w dal i widziałem jakby płasko… Świat był płaski jak ekran monitora… Moje oczy dawały mi sygnał, że mają problem ze skupieniem.

Spacerując do pracy lub dla relaksu staraj się skupiać wzrok na różnych celach. Czymś co jest bardzo blisko np. pobliska latarnia uliczna potem na czymś co jest daleko np. wierzchołek dachu najodleglejszego budynku czy drzewo. Potem na dynamicznym celu jak np. jadący samochód.

Pod żadnym pozorem nie rób tego jadąc samochodem!

Daj oku odpocząć!

To jest najpotężniejsza technika! Nie oszukujmy się, spędzanie 12+h dziennie przed różnymi wyświetlaczami nie jest normalne. Jakby zobaczył Cię Twój dziadek lub pradziadek pomyślałby, że zamieniłeś się w jakieś zombi… Życie nie polega na patrzeniu się w monitor…

No ale oni nie byli urodzeni w epoce cyfrowej i nie do końca zdają/zdawali sobie sprawę, że bez komputerów dzisiejszy Świat nie istnieje. Niemniej oni też mają rację. Minimalizuj czas spędzony przed kompem do minimum. Nie siedź tyle na smartfonie przy jakimś gó***e. Daj odpocząć swoim oczom i swojej głowie 🙂

Dlatego zbliżają się Święta a potem biorę dłuższy urlop. Zapomnę o kodzie (max. poczytam o teorii) a moje oczy dostaną upragniony czas na regenerację!

Podsumowanie

Dzisiaj poznałeś/aś kilka dobrych nawyków jeśli chodzi o dbanie o swoje oczy. Wiesz już, że:

 1. Nie warto pracować na przestarzałym sprzęcie
 2. W pomieszczeniu gdzie pracujesz musi być odpowiednie oświetlenie
 3. Dobrze nosić okulary. To tarcza dla Twoich oczu. Soczewki ich nie zastąpią…
 4. Nawilżanie oczu jest bardzo ważne.
 5. Dbanie o dietę bogatą w składniki poprawiające wizję pomaga.
 6. Rozciąganie mięśni gałki ocznej wspomaga działanie oka.
 7. Umiejętność skupienia soczewki oka można ćwiczyć
 8. Oczy potrzebują odpoczynku!

Oczy są bardzo ważne i choć łatwo o tym zapomnieć z perspektywy 20-to, 30-to latka to mają nam one służyć przez następnych kilkadziesiąt lat. Przecież chcesz przekonać się na własne oczy jak będzie wyglądała przyszłość!

Cześć jestem Bartek.

Na tym blogu wprowadzę Cię w tajniki Front-Endu i programowania webowego.

Warto
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial