Ta strona używa cookies
sprawdź politykę prywatności

Rozumiem

Zmierz swoje IQ – darmowe testy online.

10/3/2017
Bartek Cis

Inteligencja. Znacie to słowo? Bo jak tak. Ciągnie się za mną jak smród po gaciach od dziecka. Nie to żeby uważano mnie za jakiegoś geniusza, po prostu ludzie na około rzucają tym terminem w kontekście swoim lub innych. Też mi się to czasem udziela z czego w sumie nie jestem zadowolony ale o tym później. Dzisiaj opowiem wam trochę o tym kultowym wręcz terminie.

Czym jest inteligencja- IQ?

Nie będę tu specjalnie teoretyzował, po prostu łatwe w zrozumieniu definicje. Pojęcie inteligencja wprowadzone zostało przez francuskiego psychologa Alfreda Bineta. W 1905 roku powstał pierwszy test i przez lata cała koncepcja była doskonalona.

Iloraz inteligencji IQ ma za zadanie określić zdolności poznawcze danej osoby tzn. myślenie, nauka nowych umiejętności, analiza, reagowanie czy rozwiązywanie problemów. Im ten wskaźnik wyższy tym lepiej. Przyjmuje się, że wartość średnia IQ wynosi 100. Teoretycznie więc im większe masz IQ tym łatwiej przychodzi Ci nauka. Więcej info możesz znaleść np. na wikipedii.

Od czego zależy inteligencja.

Od kilku czynników np. od wieku, od rodziców czyli geny i ich wykształcenie tzn. jak nas wychowywali, od diety w wieku wczesno-dziecięcym. Kiedyś sądzono, że jakaś wartość inteligencji jest nam dana raz na zawsze. Teraz wiadomo już, że mózg rozwija się przez całe życie i odpowiednia jego stymulacja prowadzi do powstawania nowych połączeń nerwowych a co za tym idzie, wzrostu możliwości umysłowych i między innymi IQ. Jesteśmy bardzo podatni na jego rozwój w wieku dziecięcym i młodzieńczym jednak każdy może zwiększyć swoje IQ. Jest to tylko kwestią motywacji i pracy nad sobą. Nie zdziwię was pewnie zbytnio jeśli powiem, że alkohol i używki znacząco nam w tym przeszkadzają 🙂

Ludzie o wyjątkowo wysokiej wartości IQ nazywani są geniuszami np. Einstein. Na Świecie istnieje też wielu samozwańczych geniuszy 🙂

Wartości IQ i problemy w ich interpretacji.

Zapewne zetknęliście się z różnymi testami IQ jednak interpretacja wyników może być niejednoznaczna. Dlaczego? Bo wyniki mogą być przedstawiane w różny sposób. Niektóre wyniki są zdecydowanie wyższe od innych i różnicę ciężko wytłumaczyć słabszym dniem.

Chodzi o statystyczne sposoby klasyfikacji wyników. Najczęściej spotykane skale to skala Stanford–Bineta o odchyleniu standardowym wynoszącym 16 oraz skala Cattela gdzie odchylenie wynosi 24. Co to oznacza w praktyce?

Klasyfikacja wg. IQ

Skala Stanford–Bineta

Skala Cattela

Geniusz

>140

> 160

Wybitna Inteligencja

120-139

140-159

Wysoka Inteligencja

110-119

120-139

Przeciętna Inteligencja

90-109

100-119

Niska Inteligencja

80-99

80-99

Kretyn

<80

<80

Darmowe testy IQ.

To teraz kiedy już wiemy o co chodzi to czas zbadać siebie 🙂 Wiem, wiem, to trochę niezręczny moment bo różne złudzenia które mamy głowie mogą się rozwiać ale chyba prawda jest lepsza od słodkich kłamstewek? Chyba… tak mówią…

No to jedziemy. Poniżej linki do testów. Niestety są one w języku angielskim bo te na internecie w języku polskim są często albo prymitywne albo cebulowi biznesmeni każą sobie płacić za nie. No chyba, że coś ominąłem. Czy nie można czegoś czasem zrobić pro bono?

Dobrze sobie w sumie zrobić wszystkie i potem skorelować jakoś wyniki. Myślę, że wynik będzie bardziej miarodajny. Np. co dzień inny test. I nie róbcie jednego testu po kilka razy 🙂 Chyba wiecie dlaczego 🙂

Te trzy poniżej są do siebie podobne:

http://sifter.org/iqtest/

http://www3.ntu.edu.sg/home/czzhao/iq/test.htm

http://www.bgtest.eu/en/?f=test_desc&test_id=215

Ten jest fajny bo angażuje też inne aspekty:

http://www.myiqtested.com/

I jeszcze jeden:

http://www.free-iqtest.net/

Na koniec ranking krajów według IQ:

https://iq-research.info/en/page/average-iq-by-country

Jak widać Polska w miarę wysoko 🙂

Czy moje IQ wpływa na moje życie?

Oczywiście tak. Należy jednak pamiętać, że wysokie IQ nie czyni z Ciebie lepszego od innych. Czasem spotykam memy mówiące, że ludzie inteligentni wolą swoje własne towarzystwo bo ludzie dookoła są głupi czy coś w ten deseń. Hehe raczej mnie bawi to podejście. Dlaczego?

Ten temat jest niezmiernie ciekawy i bardzo szeroki. W skrócie Inteligencja Poznawcza czy inaczej IQ jest tylko jednym z atrybutów które opisują nasze zdolności. Istnieją też m.in. Inteligencja Fizyczna (zdolności ciała, wysoka u sportowców), Inteligencja Emocjonalna EQ (zdolność do rozumienia innych i budowania relacji) czy Inteligencja Duchowa (zdolność do znalezienia sensu życia i dotarcia do bardziej subtelnych aspektów naszej egzystencji). Więc to, że nie potrafisz się z kimś porozumieć nie oznacza, że masz wysokie IQ tylko niskie EQ lub inteligencję duchową 🙂 Mit obalony!

Choć IQ jest dość miarodajnym wskaźnikiem to nie daj się zaszufladkować. Ostatecznie to tylko jedna z teorii a jak wiadomo koncepcje się zmieniają. Po prostu staraj się być lepszą wersją siebie 🙂

Podsumowanie.

IQ jest bardzo ważnym elementem naszego życia należy jednak pamiętać, że jeśli jej wysoka wartość nie idzie razem z innymi rodzajami inteligencji to nie koniecznie przenosi się to na jakość naszego życia i możemy być postrzegani za dziwaka i introwertyka. Nie to żeby opinia innych była dla nas kluczowa ale człowiek jest istotą społeczną i lepiej mu z innymi 🙂 Nie wierzysz? Wyjedź w Bieszczady na rok.

Jeśli masz niższe IQ, to się więcej ucz a jeśli wysokie to użyj tego do rozwoju na innych płaszczyznach życia bo to właśnie całościowy i zrównoważony rozwój sprawia, że chce nam się wstawać z łóżka każdego dnia 🙂 

Cześć jestem Bartek.

Na tym blogu wprowadzę Cię w tajniki Front-Endu i programowania webowego.

Warto
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial