Ta strona używa cookies
sprawdź politykę prywatności

Rozumiem

DN#4 – Żeglarze którzy zmienili wszystko czyli Lizbona w lutym.

4/3/2020
Bartek Cis

Nudzi Ci się na weekendach i szukasz inspiracji do jakiegoś wypadu? Spróbuj Lizbonę. Stąd kiedyś wypływały karawele na podbój nieznanych lądów.

Czego się dzisiaj dowiesz?

Podzielę się wrażeniami z lutowego wypadu do Lizbony. Będzie o rzeczach prozaicznych jak ceny, jedzenie czy transport. Potem trochę o życiu nocnym, zabytkach no i też trochę moich obserwacji i przemyśleń dotyczących historii, ludzi i kultury.

bedekodzic lizbona
Plac Don Pedro IV

Seria Digital Nomad

Digital Nomad to ktoś kto nie uznaje żadnych granic. Czy to biura czy kraju. On/a robi to w czym jest dobry/a czyli tworzy wirtualny Świat i jeszcze na tym dobrze zarabia. Digital Nomad to coś więcej niż tylko zwykły slogan. To ktoś wyjątkowy. To możesz być właśnie Ty…

digital nomad

Dlaczego Lizbona?

Potrzebowałam pomysłu na krótki 3 dniowy wypad żeby odpocząć trochę od Londynu. Uwielbiam Londyn. Jest magiczny… Ale na Świecie jest wiele magicznych miejsc i jednym z takich miejsc wydała mi się Lizbona. Nigdy tam wcześniej nie byłem, to poleciałem 🙂

Co możesz znaleźć w Lizbonie?

Hmmm… Może powiem o historycznym centrum bo obrzeża metropolii są wszędzie podobne – do znudzenia nudne.

No to metropolia ma prawie 3 mln mieszkańców więc można spokojnie powiedzieć, że jest dużym miastem. W centrum jest dużo historycznych budynków niektóre to perełki. Portugalia była kiedyś wielkim Imperium.

digital nomad
Belem

Na weekendzie możesz się wyluzować w jednej z wielu okolicznych knajp (ale o tym później).

Klimat

Śródziemnomorski. Powiem tyle – spędziłem tu 3 dni w drugiej połowie lutego i każdego dnia było 20C+, piękne słońce, zero chmur. Późno w nocy robiło się już dość chłodno więc lekka kurtka może się przydać ale jak ktoś przyjeżdża z jakiegoś zimnego kraju z północy to o tej porze roku te nocne temperatury to i tak środek lata 😀

Jeśli chodzi o pogodę to uważam, że miałem farta. Jeśli mają tu mniej więcej tak cały rok to mają farta cały rok!

Loty

Ja obleciałem z Londynu Wizzairem za jakieś 300 PLN. Z Polski są jakieś loty z niemal każdego większego miasta.

bedekodzic lizbona
Belem

Ceny

Generalnie płaci się w Euro. W zasadzie od kiedy korzystam z Revoluta to nie interesują mnie takie sprawy jak kantory itp. Jeśli Revolut obsługuje walutę kraju do którego lecę to po prostu przewalutowuje sobie jakąś kwotę i używam karty Revolut lub telefonu żeby płacić za rzeczy.

Spanie

Tym razem zrobiłem inaczej niż zazwyczaj. Bez jakiś fajnych hoteli, apartamentów itp. budżetowo w hostelu 😀 Za ten zapłaciłem 18 EUR za 2 noce. Lokalizacja kapitalna bo w środku wszystkich najfajniejszych rzeczy w okolicy.

digital nomad lizbona
Sposób na niedzielę 🙂

Transport

Lotnisko jest bardzo blisko centrum i w 30 min autobusem się dojeżdża do celu. Odjeżdża się zaraz spod terminala i to kosztuje 4 EUR. Uważaj z lotem powrotnym bo są 2 terminale. Autobus z miasta podjeżdża pod pierwszy. Jeśli odjeżdżasz z 2 to przyjedź z 15 min wcześniej na wypadek gdybyś musiał/a przejechać darmowym autobusem do terminalu nr 2.

Bilety metrem/koleją podmiejską to ok. 2 EUR ale większość ciekawych rzeczy jest i tak w zasięgu krótkiego spaceru.

Po mieście jeżdżą też słynne tramwaje ale poruszanie się tym zatłoczonym transportem tylko dlatego, że są one atrakcją turystyczną nie jest dla mnie wystarczającym wabikiem 🙂

bedekodzic lizbona
Królewska barka

Jedzenie

Ceny w sklepach oceniałbym na 100-120% polskich.

Chwalą się też owocami morza które podobno tutaj są najlepsze na Świecie 🙂 Spróbowałem kalmarów, ośmiornice i łososia i wszystko mi naprawdę smakowało! Ale sam nie wiem czy którekolwiek z nich było tak dobre jak wołowy stek który zjadłem w sobotę na kolację… Ceny za danie główne w lokalach to zazwyczaj 8-15 EUR.

Jakieś przystawki czy tortille lub tapasy (na lekki głód) można kupić za 4-7 EUR. Jadłem dużo bo miałem na to ochotę 🙂 I za każdym razem było pyszne!

digital nomad lizbona
Dziedziniec zamku Sao Jorge

FE developer w Portugalii

Jeśli chodzi o zarobki developerów to średnio 25k EUR czyli generalnie słabo. Gorzej niż w Polsce. Nie opłaca się tu pracować w lokalnej firmie jak coś to przyjazd na wczasy albo praca zdalna.

Historia

Półwysep Iberyjski był jedną z rzymskich prowincji więc początki zorganizowanej kultury sięgają głębokiej starożytności. Nie jestem jednak pewny na ile mieszkańcy współczesnej Portugalii uważają swoje państwo jako kontynuację tamtej starożytnej państwowości. Dlaczego?

digital nomad lizbona
Dużoo schodów

Maurowie

W VIII w. na tereny półwyspu wkroczyli muzułmańscy Arabowie i generalnie go podbili. W kolejnych wiekach chrześcijańskie królestwa prowadziły rekonkwistę czyli odbijanie ziem zajętych wcześniej przez Maurów.

W przypadku Portugalii uzyskała ona swój obecny kształt w 1249 roku więc można powiedzieć, że przez ok. 500 lat była we władaniu Arabów. Główna warownia średniowiecznej Lizbony – zamek św. Jerzego był zbudowany właśnie przez Maurów w XII w.

digital nomad lizbona
Plac do Comercio

Naród żeglarzy

Kiedy młode państwo się skonsolidowało i Maurowie przestali być zagrożeniem Portugalczycy zwrócili swój wzrok w innym kierunku – oceanu. Byli oni chyba pierwszymi (może poza Wikingami na północy) którzy odważyli się pływać po wodach Atlantyku (i potrafili wrócić do domu).

digital nomad lizbona
Henryk Żeglarz

Już na początku XV wieku kiedy my walczyliśmy z Krzyżakami oni odkrywali kolejne lądy i szlaki kupieckie. Przez kolejne 100 lat wraz z sąsiadującą Hiszpanią rozwinęli swoje morskie technologie tak bardzo, że podzielili Świat na strefy wpływów w traktacie z Tordesillas. Przez kolejne 100-150 lat władali oceanami Świata zanim do gry zaczęły wchodzić kraje takie jak Holandia, Francja czy Wielka Brytania.

digital nomad lizbona
Kaplica chrzcielna

Wielkie Imperium

Tak właśnie można było nazwać Portugalię w XVI i XVII wieku. Zakładali wiele kolonii i faktorii handlowych. Przecierali szlaki i opłynęli Świat. Dzisiaj cała wielka Brazylii używa właśnie języka portugalskiego. Ich potomkowie byli prawdziwymi bohaterami.

W architekturze historycznej Lizbony nie brakuje architektonicznych dzieł sztuki. Było ich na to stać 🙂 Ciekawą sprawą jest to, że popularne są/były tam płytki/kafelki którymi ludzie ozdabiają zewnętrzne elewacje budynków.

digital nomad lizbona
Elewacja z płytek

Portugalia dzisiaj

No właśnie… każde Imperium kiedyś upda. Tak stało się też z nimi. Byli nieustraszeni i kreatywni tak zawojowali pół Świata ale wydaje mi się, że zabrakło im trochę potencjału demograficznego. Na pewno nie bez znaczenia była też dekadencja

Najpierw zmuszenii do unii przez większą Hiszpanię a potem wojny z Francją. Na początku XIX w. utracili Brazylię. Więc jak to wygląda dzisiaj?

digital nomad lizbona
Dzięki, nie wsiadam 😛

PKB per capita w którym Polska wypada najgorzej z tego typu zestawień jest niemal takie samo. Kto wie czy w 2020 Polska nie jest już oficjalnie zamożniejszym krajem niż Portugalia… Tak ludzie… To się już dzieje 🙂 

Ale jak tak pomyślę o dawnych wiekach kiedy nie było takiej technologii oni sobie śmigali w lutym w pełni słońca na swoich łódeczkach a my siedzieliśmy pod metrowymi zaspami próbując nie umrzeć z głodu i zimna. Nikt nie mówił, że los daje sprawiedliwie 🙂

digital nomad lizbona
Widok z zamku Sao Jorge

Styl życia

Portugalczycy robią na mnie bardzo dobre wrażenie ( zwłaszcza ta piękniejsza część 🙂 ). Są pogodni i przyjaźni. Nie drą aż tak strasznie japy jak Hiszpanie 😛 Zakładając, że masz kasę nie wiem czy to właśnie Portugalia nie byłaby miejscem idealnym do życia – część kontynentu, europejska kultura, łagodny klimat, super jedzenie, bajkowa sceneria. Ten język też nie wydaje się aż tak trudny do zrozumienia. Mają mocne akcenty z “sz” ale dla nas to łatwizna.

digital nomad lizbona
Trochę kwaśne…

Życie nocne

Generalnie jest dużo niewielkich restauracji w których można coś zjeść. Jedzenie jest dobre. Wieczorami się zapełniają, słychać śpiewy i grę na gitarach. Taka biesiada po portugalsku. Pije się wino i porto.

Jeśli chcesz gdzieś wyskoczyć po kolacji to okoliczne bary (których jest w centrum masa) też wydają się niewielkie i zapełnione. Na weekendach ludzie stoją, piją i rozmawiają. 

digital nomad lizbona
Tu tanie piwo w knajpie dlatego taki ruch 🙂

W centrum nie zauważyłem jakiś dużych klubów gdzie można potańczyć. Te które są są małe lub średnie lokowane w okolicznych piwnicach.

Choć teoretycznie to nielegalne to ludzie sobie chodzą po ulicach z alkoholem na luzie. Jest sporo fajnych placów i fontann gdzie może sobie usiąść i wyluzować. Santa Catarina jest fajna na wieczorny chill. Jeśli szukasz mocniejszych używek to dosłownie co 10 min podbijał do mnie jakiś koleś (zazwyczaj ciemno skóry) i oferował różne rzeczy. 

Ludzie wydają się być sympatyczni i łatwo nawiązać rozmowę

digital nomad lizbona
Santa Catarina

Karnawał

Miałem szczęście bo akurat na tym weekendzie był karnawał i ludzie chodzili poprzebierani z jakimś brokatem na twarzach 😛 Myślę, że na mieście było tłoczniej niż zazwyczaj ale całe obchody były raczej mało spektakularne. Ustawili jakąś małą scenę nad rzeką (która jest już prawie oceanem) i ludzie tam sobie stali i pili 😛

digital nomad lizbona
Chodzą sobie po zamku Sao Jorge

Brazylia

Kiedyś była kolonią Portugalii ale dalej mają silne związki. W mieście mieszka masa Brazylijczyków którzy tam żyją i pracują. Pewnie mają ułatwienia przy dostaniu wizy ale z tego co rozmawiałem z ludźmi to nie są do końca zadowoleni z kasy którą zarabiają i chcieliby gdzieś indziej. Hehe… Skąd ja to znam?

digital nomad lizbona
Hej mały!

Podsumowanie

Weekend w Lizbonie był świetny. Nie wiem czy tam wrócę bo wiesz jak to jest z powrotami… Może kiedyś 🙂 Ale siedzi mi w głowie roadtrip po całym półwyspie więc może w takiej formie?

Portugalczycy mają w sobie trochę z Hiszpanów a trochę z Polaków. Też lekko nostalgiczni i wspominają czasy dawno minione. Mają piękny kraj – klify, ocean, fale, dobry klimat i kuchnię. Czego tu nie kochać?

digital nomad lizbona

Cześć jestem Bartek.

Na tym blogu wprowadzę Cię w tajniki Front-Endu i programowania webowego.

Warto
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial