Ta strona używa cookies
sprawdź politykę prywatności

Rozumiem

PD#6 – Jak napisać CV programisty w 5 minut?

24/9/2019
Bartek Cis

Dzisiaj o tym jak stworzyć estetyczne i przejrzyste CV w 5 minut!

Czego się dzisiaj dowiesz?

Dowiesz się jak przygotować fajne CV w 5 minut. Oczywiście potem spędzisz nieco czasu na wpisywanie swoich rzeczy ale to się samo nie zrobi 😀

Ładne CV to temat rzeka. Jakiś czas temu wrzucałem różne gotowe CV na funpage’a. Opinie na temat doznań estetycznych były podzielone 🙂 Z technicznej strony zazwyczaj się to robiło w Wordzie albo jakimś Photoshopie. Ale teraz to przeszłość…

Ostatnio przechodziłem przez proces zmiany pracy i uważam, że moje CV dało radę.

Pamiętnik Developera

Otwieram oczy. Kolejny dzień z mojego życia. Pasuje się ogarnąć i iść do pracy. Cholera, to już czwartek… W sumie dobrze bo już niedługo piątek. Człowiek który wymyślił weekend był genialny!

Ale, ale… Czy to ważne jaki jest dzisiaj dzień? W zasadzie każdy jest taki sam… Tak samo zajebisty. Przecież robię internety. Czy może być coś piękniejszego?

Wielki Brat – kochać czy nienawidzić?

Google opanowało internet. Nie zwalnia tempa i najprawdopodobniej masz już skrzynkę pocztową w Google. Jeśli jeszcze nie to sobie załóż. Będzie Ci potrzebna do stworzenia tego CV. 

Jest cała masa darmowych narzędzi jakie oferuje Google. Jako programista po prostu powinieneś mieć swoje konto. Dzisiaj będą Ci potrzebne Google Docs’y.

Szablon CV

A więc użyje gotowego szablonu z Google Docs 😀 Po polsku domyślna nazwa to ‘Życiorys – szeryfowy’. Po prostu wewnątrz dysku Google kliknij prawym przyciskiem i wybierz:

Kiedy już jesteś w tym szablonie to pozmieniaj wszystkie czcionki na ‘Montserrat’ (bardziej trendy 🙂 ). Sugeruje użycie różnych wersji tej czcionki (Cienka, pogrubiona itp.) w zależności od tego czy używasz tytułu/podtytułu.

Plusy szablonu z Google?

Jak dla mnie jest kilka:

  1. Szybki i estetyczny layout. Najważniejsze kategorie wyróżnione.
  2. Masz do niego dostęp wszędzie tam gdzie masz dostęp do internetu i na praktycznie każdym urządzeniu (na wypadek gdybyś chciał pokazać swoje CV komuś na imprezie xD).
  3. Możesz rekruterowi podesłać sam link, lub szybko wygenerować z GoogleDocs’ów dowolny popularny format tzn. .pdf, .doc itp.

Co umieścić w CV programisty?

Moja osobista opinia na temat wielu mitów. Uważam, że i tak większości osób zaangażowanych w rekrutację nie chce się czytać CV’ek dlatego naprawdę nie ma co tam pisać bajek. Należy być zwięzłym.

Wersja językowa

Nawet nie trać czasu na pisanie polskiej wersji. To nie ma sensu. Współczesny programista i tak musi znać angielski żeby się przebijać przez różnego rodzaju dokumentacje. Napisz wersję po angielsku. Wystarczy.

Jeżeli nie znasz za dobrze angielskiego to może mój wpis na ten temat Ci pomoże?

Zdjęcie

Faktem jest, że zdjęcia na pierwszy rzut oka wyróżniają CVki różnych ludzi. Ale nie aplikujesz na pozycję modela/modelki. Jedyne w czym zdjęcie może Ci w tym wypadku pomóc (zakładając, że jesteś bardzo atrakcyjną kobietą/mężczyzną) to potencjalne molestowanie ze strony szefa/szefowej 😀

Jeśli chcesz zdobyć pracę jako programista/tka zapomnij o zdjęciu. Nie tym chcesz się wyróżnić.

Doświadczenie zawodowe

Najważniejsza część każdego CV. Jedna kluczowa sprawa – pisz tylko o adekwatnym doświadczeniu! Nikogo nie obchodzi, że pracowałeś/aś jako barman, w kinie czy w tartaku!

Jeżeli miałeś/aś w przeszłości jakieś specjalistyczne stanowisko to oczywiście należy wpisać jednak ogranicz opis stanowiska do minimum (jeśli pracodawca będzie zainteresowany to dopyta). Jeżeli się przebranżowiasz zawody które wydaje mi się są mile widziane to inżynier, grafik (na FE), matematyk, fizyk. Takie techniczno-wizualne sprawy.

Jeżeli chcesz opisać doświadczenie programistyczne trzymaj się formatu:

Czyli stanowisko, firma, czas zatrudnienia, 2-3 punkty z wypisanymi obowiązkami.

Edukacja

Jeżeli posiadasz jakieś wykształcenie wyższe to oczywiście wypisz. Opis ma być krótki – max. 1 zdanie. Jak ukończyłeś/aś studia programistyczne z których jesteś wyjątkowo dumny/a to możesz napisać więcej.

Generalnie formalna edukacja jeśli chodzi o programistów ma coraz mniejsze znaczenie. Liczą się głównie umiejętności i doświadczenie zawodowe.

Umiejętności 

Hehe to najciekawszy temat. Polecam wpisanie ich w prosty, estetyczny sposób. Pisz tylko o adekwatnych umiejętnościach. Jeżeli chcesz aby coś było wyróżnione to po prostu napisz to grubszą czcionką:

Nie wysilaj się na tworzenie słupków, gwiazdek czy procentów próbujących ująć poziom Twojego zaawansowania.

Profile społecznościowe

Absolutną podstawą jest Github. Wrzucaj tam wszystko co kodzisz. Chwal się swoimi umiejętnościami. Pokaż, że robisz postęp.

Nie jeden Junior mając super stronę i portfolio nie dostał pracy bo nie miał Gtihuba i też nie jeden Mid/Senior został pominięty bo nie chciało mu się wysilić dupy i czasem coś wrzucić na Githuba.

Kolejnym profilem który trzeba mieć to LinkedIn. CV ma być raczej zwięzłe ale na LinkedIn’ie możesz się już chwalić wszystkimi swoimi projektami, certyfikatami itp. Nie mówiąc o tym, że praca sama może Cię znaleźć na LinkedIn’ie.

Community

Jeżeli się udzielasz w społeczności czy to przy projektach open source czy jakimś blogu/vlogu to koniecznie o tym wspomnij np. w zakładce achievements. Takie rzeczy są często warte dużo więcej niż zwykła strona portfolio czy doświadczenie w firmie jako etatowy klepacz od 9-17.

Strona Portfolio

Temat szczególnie interesujący dla kandydatów na FE juniorów 🙂

Ja uważam, że na Juniora to warto bo w jednym miejscu rekruter może szybko sprawdzić wszystkie projekty którymi chcesz się pochwalić. Jeśli aspirujesz na stanowisko developera ze ‘zmysłem graficznym’ to musisz mieć stronę portfolio. Wszystko musi być podparte Githubem

Jeśli strona wizualna Cię kompletnie nie interesuje to wtedy bardziej GitHub niż portfolio.

Estetyka Portfolio

Jak to często bywa wśród kandydatów na Juniorów chcą się oni popisać umiejętnościami i wymyślają różne wodotryski na swoich stronach. Nie warto. Jeśli naprawdę nie wiesz co robisz to design powinien być czysty tzn. ‘clean’. Punktem odniesienia może być np. Andy Osmani.

Sam ostatnio też popełniłem moją angielską wersję bloga 🙂 

Albo przynajmniej idź na stronę AWWWards znajdź jakąś inspirację i spróbuj zrobić coś podobnego. Wystrzegaj się designów ala lata 90-te. Serce krwawi jak się na takie rzeczy patrzy…

Gotowy Szablon

No chyba poruszyłem najważniejsze tematy na temat CV programisty. Teraz żeby zebrać to wszystko do kupy przygotowałem dla Ciebie ten link z gotowym szablonem 🙂

Podsumowanie

Dobre CV może przesądzić o Twojej przyszłej karierze. Ostatecznie to Twoje umiejętności zdobywają Ci pracę ale to właśnie CV jest miejscem pierwszego kontaktu z przyszłym pracodawcą 🙂

Mam nadzieję, że artykuł jest pomocny. Jeśli masz coś do dodania to sekcja komentarzy jest właśnie dla Ciebie.

Cześć jestem Bartek.

Na tym blogu wprowadzę Cię w tajniki Front-Endu i programowania webowego.

Warto
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial