Ta strona używa cookies
sprawdź politykę prywatności

Rozumiem

Jaki język programowania wybrać? cz.1

9/2/2017
Bartek Cis

Jaki język programowania wybrać?

Jaki język programowania wybrać? To jedno z pierwszych pytań jakie zadaje sobie osoba chcąca się uczyć programowania. To bardzo ważny wybór od którego zależy czy nasza droga będzie przypominała poranny jogging, półmaraton, Spartan Race czy jakiś górski ultra-maraton. A jak wiadomo trzeba liczyć siły na zamiary bo chociaż rozpocząć może każdy, to do mety dobiegają ci najlepiej przygotowani.

Wpisuje tą frazę w google i co widzę?

“Podobno C++ jest dobry na początek.”

“Phyton jest świetny.”

“Jak dla mnie to na start Objective C, potem Swift. Ja tak zrobiłem i teraz jestem zadowolony”

“Java, w tym programiści najwięcej zarabiają.”

“Jak znasz Javascript i PHP to możesz łatwo znaleść pracę.”

No i właśnie. Co post to inna opinia. Jak wybrać? Poza tym jak przyjrzymy się wielu artykułom to są ewidentnie sponsorowane. Zazwyczaj przez jakieś szkoły kodzenia. Nie do końca obiektywna opinia. Prawda?

Proces decyzyjny.

Mija cenny czas a my do końca nie jesteśmy pewni co wybrać. Rozmawiamy ze znajomymi, czytamy kolejne materiały coś nam już powoli klaruje się w głowie. Jednak podstawowe pytanie jest takie- na ile jest to nasza świadoma decyzja, a na ile kierujemy się opinią innych? Ktoś może powiedzieć jak mam podjąć decyzję sam/a? Przecież się na tym nie znam. Racja ale są rzeczy które są bardzo ważne i mogą pomóc w podjęciu decyzji. Jakie?

Czasami słyszałem stwierdzenie, że ktoś zna mnie lepiej niż ja sam. Ha ha, naprawdę? Chociaż wielu mogło by chcieć, to nikt nie czyta Ci w myślach i sam/a najlepiej znasz swoje wewnętrzne preferencje. I to jest ważne w naszej kwestii bo to jaki język programowania wybierzesz, rzutuje na to gdzie będziesz pracować.

Twoje przyszłe życie.

W zostaniu programistą nie chodzi tylko o znalezienie pracy ale też wybór środowiska pracy zgodnego z własnymi preferencjami. Możliwości jest co najmniej kilka:

  • Korporacja – nie ma nic złego w korporacjach. Sam pracowałem 3 lata. Tyle jest narzekania na nie ale prawda jest taka, że praktycznie nikt nie daje Ci większej stabilności zatrudnienia. Pakiety socjalne, relokacje do innych oddziałów itp. Minusem są sztywne zasady i procedury. Tam pewnych rzeczy nie przeskoczysz. Wybór dobry dla ceniących sobie bezpieczeństwo.
  • Start-Up- większa dynamika, bardziej “domowa” atmosfera, elastyczność zatrudnienia. Zazwyczaj młodszy zespół i praca nad autorskim projektem. Można pracować zdalnie.
  • Software house- podobnie jak w start-upie tylko większa zmienność projektów bo realizuje się projekty dla zewnętrzych klientów. Można pracować zdalnie.
  • Studio marketingowe – często mniejsze firmy, duża dynamika pracy i bliska współpraca z “nie programistami” – dla jednych plus dla innych minus. Można pracować zdalnie?
  • Studio gier komputerowych – lubisz grać? to opcja dla Ciebie. Można pracować zdalnie.?
  • Freelancer albo “Digital Nomad” – pracujesz z dowolnego miejsca w jesteś niezależny. Łapiesz projekty dla klientów i albo sobie podróżujesz, albo siedzisz w domu. Wybór należy do Ciebie.

Oczywiście opcji może być więcej i opisałem problem pobieżnie jednak dokładny research i ułożenie planu leży już po Twojej stronie. Należy też pamiętać, że każda firma ma swoje zasady i przy szukaniu zatrudnienia należy te kwestie brać pod uwagę.

I co teraz?

Kiedy masz już pewną wizję swojej przyszłości możesz na tej podstawie przystąpić do wyboru języka programowania. Bardziej szczegółowa analiza w drugiej części wpisu. No to jaki język programowania wybrać? Zapraszam do lektury 🙂

Cześć jestem Bartek.

Na tym blogu wprowadzę Cię w tajniki Front-Endu i programowania webowego.

Warto
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial