Ta strona używa cookies
sprawdź politykę prywatności

Rozumiem

Pamiętnik Developera #3 – 2 lata Bedekodzic.pl. Statystyki bloga.

27/2/2019
Bartek Cis

W tym wpisie przeczytasz jak wygląda rzeczywistość blogera o programowaniu z dwuletnim stażem i ile PLN mi wpadło za to do kieszeni.

Czego się dzisiaj dowiesz?

Będzie trochę statystyk i przemyśleń na temat prowadzenia bloga o programowaniu.

Powiem też nieco o monetyzacji takiego bloga. Co działa a co nie. Oczywiście to co napisałem w tej kwestii jest kompletnie subiektywne i ograniczone.

Na końcu opiszę jak zastosuje teorię poznaną w książce “Zero to One” napisaną przez twórcę PayPalaPeter’a Thiela w kontekście kolejnego roku działalności Bedekodzic.pl. Opis książki możesz znaleźć w Bibliotece Bedekodzijskiej 🙂

Pamiętnik Developera

Otwieram oczy. Kolejny dzień z mojego życia. Pasuje się ogarnąć i iść do pracy. Cholera, to już czwartek… W sumie dobrze bo już niedługo piątek. Człowiek który wymyślił weekend był genialny!

Ale, ale… Czy to ważne jaki jest dzisiaj dzień? W zasadzie każdy jest taki sam… Tak samo zajebisty Przecież robię internety. Czy może być coś piękniejszego?

Luty 2019

Z jednej strony się cieszę a z drugiej nie. Mam dwie czapki. Znaczy się miałem. Czarną i szarą. Po ostatniej sobocie zgubiłem czarną… Dlatego się nie cieszę.

Ale w Londynie pod koniec lutego zawitała wiosna więc się cieszę. W przerwie obiadowej wychodzę sobie i “kąpie” się w promieniach Słońca. Po zimowych chłodach to naprawdę wspaniałe uczucie.

Cieszą się też moje uszy. W końcu na poważnie wróciłem do robienia muzyki i kupiłem monitory odsłuchowe. Sąsiedzi w szoku a ja się cieszę krystaliczną jakością dźwięku

2 Urodziny Będękodzić.pl

No nawet nie wiem kiedy to minęło… Już od dwóch lat prowadzę tego bloga. Decyzja o jego założeniu jest jedną z najlepszych jakie podjąłem w tym okresie. Dlaczego?

  1. Buduję swoją markę jako Web Developer.
  2. Pomagam innym swoją pracą.
  3. Pracuje nad swoją konsekwencją. Wycofywanie się jest takie łatwe… Konsekwencja wymaga siły woli. Regularne pisanie technicznego bloga wymaga duużej konsekwencji i samodyscypliny.
  4. Mam z tego masę frajdy i wchodzę na niego ze 100 razy dziennie. Hehe nie wiem czy w ogóle normalne jest 🙂

Niestety nie urządziłem żadnych urodzin. Nawet nie kupiłem sobie urodzinowego tortu ani sernika z tej okazji 🙁

No dobra… Blog dostał nowy design i Service Worker’a więc chyba jest zadowolony 🙂

Jak rośnie taki blog?

Zazwyczaj powoli. Więc jak zaczniesz to licz się z tym, że na początku mało kto w ogóle będzie Cię czytał… To trochę demotywujące.

Są takie przypadki, że blog staje się popularny dość szybko. Różne czynniki o tym decydują ale najczęściej jest inaczej. Pisanie to ciężka orka i to wszystko trwa bardzo powoli. Mój blog należy do tej drugiej grupy.

Czyli maraton nie sprint. Ja zawsze wolałem długie dystanse. Czas na liczby:

Odwiedziny bloga

Google Analytics jest super bo od razu zestawia to co chcę z analogicznym poprzednim okresem czyli 1 rok Bedekodzić vs 2 rok:

Czyli wzrost odwiedzin o ok. 150% 🙂

Media Społecznościowe

Wzrost ilości zadeklarowanych czytelników uważam w tym roku za bardzo dobry. Prowadzę funpage na dwóch platformach.

Facebook

Jeśli chodzi o Polskę to ten portal jest najbardziej popularny wśród społeczności programistycznej. Tu po prostu będę robił swoje i udostępniał dla Ciebie ciekawe materiały.

Jak widać przyrost z 142 do 741 czytelników to wzrost o ponad 420% 🙂

Twitter

Na funpage’u jest 87 osób i rośnie to powoli…

W tym wypadku robienie tego samego co na Facebooku jest trochę bez sensu. Twitter jest najpopularniejszym medium jeśli chodzi o społeczność międzynarodową. Wielu znakomitych specjalistów na swoje profile właśnie tam i większość komunikacji prowadzi się po angielsku.

W kolejnym roku działalności zmienię swoje działania na Twitterze 😉 Będzie więcej po angielsku i retweetów od innych ciekawych osób.

Pozycja Bedekodzic.pl

A więc widać z tych statystyk, że nie jestem największy ale też i nie najmniejszy 🙂 Odnotowuje stały wzrost i to jest ważne.

Czego życzę temu blogowi w kolejnym roku? Tego samego co w poprzednim!

Kogo śledzić w 2019?

W polskiej społeczności jak dla mnie wygląda to tak:

Biorąc pod uwagę źródła pisane to dla mnie aktualnie najlepszą robotę robi Michał z Type of Web.

Youtuba wygrywa Adam z Hello Roman.

Chapeau Bas Panowie!

Monetyzacja Bloga

Nie da się ukryć, że zdecydowanie bardziej nośnym kanałem jest Youtube. Więc tam masz większą szansę na zarobienie pieniędzy jednak nie można powiedzieć, że jest łatwiej.

Reklama

W każdym razie nawet czołowi twórcy w Polsce mają stosunkowo niewielkie zasięgi więc nici z bajońskich wpływów z reklam. Taka robota… Nie na tym się tu robi hajsy.

Współprace z markami.

Jeśli chodzi o współpracę z markami i zarabianie na tym płatnej promocji. No cóż… Da się ale akurat pytanie na ile można to traktować jako poważny dochód? Do tego dochodzi temat ingerencji w treści które chcesz przedstawiać na swoich kanałach… Czy mówimy o dużych pieniądzach?

W tej materii najlepszy jest devstyle.pl i jego sprawozdania finansowe. Ma on enigmatyczną rubryczkę działania marketingowe. Może część tego? Ale pamiętaj, że on pracuje na swoją markę dobrych kilka lat, pisze bloga, robi Youtube i podcasty na 100%…

Marka osobista

Skoro o tym mowa. Blog jest dobrym medium aby lansować swoje usługi jeśli jesteś np. freelancerem. To bardzo dobry kanał do zdobywania klientów. Niestety nie jest to żadna forma “dochodu pasywnego” i ciągle zarabiasz swoimi “godzinami”.

Kursy

To zdecydowanie najlepsza forma monetyzacji i pewnie widzisz ją u wielu blogerów czy youtuberów. Jeśli chcesz coś zarobić na takiej działalności to najprędzej zrobisz to w ten sposób.

Jest to też łatwa metoda aby się pogrążyć jeśli Twój materiał będzie niskiej jakości. Z reputacją w życiu to już tak jest, że buduje się ją bardzo długo a traci w jednej chwili. Ale zanim w ogóle się znajdziesz na pozycji w której ktokolwiek będzie chciał od Ciebie cokolwiek kupić czeka Cię mnóstwo pracy…

Monetyzacja podsumowanie

Mój blog jeszcze nie jest monetyzowany. Czyli kieszeń bedekodzic.pl dalej pusta… Myślałem, aby zacząć w tym roku jednak mam tyle na głowie… Kiedy miałbym robić te kursy?

Żartuje 🙂 dla chcącego nic trudnego.

Niby już wiesz jak wygląda sprawa z pieniędzmi ale opisałem ten temat dość powierzchownie i tendencyjnie. Nic nowego. Nie wniosłem do tematu zbyt wiele. Klasyczny przypadek od N do N + 1

Chodzi o to aby działać od 0 do 1! I w ten sposób płynnie przechodzę do książki Petera Thiela…

Zero to One

Książka jest o przedsiębiorczości. Nie jest to klasyczna forma jakiej się spodziewasz. Tak wyjątkowy umysł nie zawiódł i przygotował dla Ciebie coś co poszerza Twoje horyzonty.

Główna koncepcja jest taka, że śmietankę spija niewielki procent firm które wnoszą coś nowego i posuwają ogólną sumę w danym temacie od 0 do 1. Czyli innowacja.

Reszta tylko naśladuje i ewentualnie poprawia czyli dodaje kolejne elementy do sumy. Przesuwa całość od N do N + 1. Dlaczego tak się dzieje?

To brzmi banalnie ale ten i wiele innych tematów które porusza autor książki są tam tak przedstawione, że nie będę się nawet podejmował próby opisu. Przeczytaj w oryginale a ja sobie oszczędze spoilowania.

Bedekodzic.pl i Zero to One

I znowu gładko przechodząc do następnego tematu – moje plany na ten rok. Nie będę innowacyjny!

Przyszłości nie idzie przewidzieć ale nie wymyślę w tym roku nic nowego na tym blogu. Będę starał się publikować regularnie interesujące treści. Chcę by było coś dla Juniorów i tych bardziej doświadczonych. Artykuły będą coraz lepsze a blog będzie ładniejszy ale…

To żadna rewolucja!

Będę po prostu coraz lepszy i z żelazną konsekwencją poszerzał swój warsztat. Rutyna. I może kiedyś… Może któregoś dnia… Obudzę się i powiem… JUŻ WIEM!!!

Mam tylko nadzieję, że dzień będzie słoneczny bo jak szarówa to znowu zamknę oczy i zasnę. A potem jak się obudzę ten błysk… Czekaj jaki błysk? O czym mówisz?

Podsumowanie

To był dobry rok dla bloga i dla autora.

Życzę Ci abyś tak samo jak ja pracował nad sobą i swoimi celami. Czasami bywa lepiej, zazwyczaj gorzej ale i tak coś trzeba ze swoim życiem robić. Czas minie czy się podoba czy nie a sama zabawa też się nudzi.

Cześć jestem Bartek.

Na tym blogu wprowadzę Cię w tajniki Front-Endu i programowania webowego.

Warto
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial