Materiały do nauki programowania – NodeJS.

Chcesz nauczyć się NodeJS i pisać back-end w aplikacjach webowych? Nie wiesz od czego zacząć? Sprawdź ten wpis a znajdziesz dużo użytecznych materiałów do nauki. Zacznij naukę już dziś.

Czego się dowiesz w dzisiejszym wpisie?

To nie będzie żaden tutorial. Dzisiaj porcja przydatnych materiałów i kursów do NodeJS’a. Pogrzebałem trochę w internecie i pokażę Ci gdzie szukać informacji na temat NodeJS by rozpocząć naukę tej technologii. Podobny wpis na moim blogu możesz znaleść np. TU.

Najpierw materiały po angielsku a potem po polsku.

Dlaczego to piszę?

Ostatnio kilkukrotnie słyszałem od początkujących Web Developerów, że chcieli by się nauczyć Node’a ale w internecie nie ma zbyt wielu ciekawych materiałów. Postanowiłem wyjść temu problemu na przeciw i znaleść dla nich coś interesującego.

NodeJS materiały po angielsku

Kanały na Youtube

Mosh

Seria filmów o NodeJS. Na kanale można też znaleść info na temat innych technologii np. Angular

Net Ninja

Gość ma kanał to technologiach webowych. Masa dobrego materiału w tym np. MongoDB

Academind

Podobny kanał o technologiach webowych. Tutorial do NodeJS poniżej:

Juriy Bura

Kursy wideo

Udemy

Tu jest masa kursów z tym, że większość jest płatna czasem można znaleść coś w promocji za free i wrzucam linki na moim fanpage’u na facebooku. Tylko uwaga bo te oferty są tylko czasowe.

Tu lista wszystkich kursów z NodeJS:

https://www.udemy.com/courses/search/?q=nodejs&src=ukw&p=1&courseLabel=6928&price=

I trzy darmowe:

https://www.udemy.com/courses/search/?q=nodejs&src=ukw&p=1&courseLabel=6928&price=price-free

Interaktywne kursy online

Codecademy

NodeSQLite:

https://www.codecademy.com/learn/learn-node-sqlite

Express:

https://www.codecademy.com/learn/learn-express

Freecodecamp

Tam trzeba się zarejestrować i mają odrębne kursy do NodeJS.

Materiały pisane

Oficjalna dokumentacja 🙂

https://nodejs.org/en/docs/

Tutaj jest zebrane kilka ciekawych artykułów na temat NodeJS:

https://blog.risingstack.com/the-most-popular-node-js-tutorials-of-2017/

Blog na Udemy z tutorialem do NodeJS:

https://blog.udemy.com/node-js-tutorial/

Materiały po polsku

Tutaj oczywiście jest sporo mniej materiału no ale Polacy nie gęsi…

Kanały na Youtube

Overment

Kanał Web Developera

Hehe może się mylę ale reszta kanałów które spotkałem są albo dość niekompletne lub są po prostu reklamą różnych serwisów z kursami więc nie będę o nich wspominał. Jeśli ktoś zna jakiś inny polski ciekawy kanał o NodeJS to piszcie w komentarzach 🙂

Kursy wideo i online

No tutaj to jest bieda. Jest kilka kursów ale za wszystko trzeba płacić… Kursy na różnych platformach zaczynają się od 79PLN. Jak już ktoś coś znajdzie to dobrze poszukać opinii na temat kursu czy warto inwestować w dany kurs. Szukajcie w różnych źródłach i nie sugerujcie się jedną opinią 🙂

Materiały pisane

W tej materii pomagają nam głównie blogerzy którzy popełniają wpisy lub wręcz serie na temat NodeJS:

Poznajprogramowanie.pl 

Merixstudio.pl 

devjs.pl 

jstutorial 

ferrante 

nettecode.com

Jeśli chodzi  o portale z interaktywnymi kursami to też nie znalazłem nic ciekawego co pozwala na darmowe użytkowanie podobne do serwisów angielskojęzycznych.

No i wiadomo, można też czytać książki które można kupić na jednej z wielu księgarni internetowych np. Helion.

Dla tych ze skromniejszym budżetem zawsze jest cho..k  🙂

Komentarz do tego wszystkiego

NodeJS to ciekawa technologia jednak pamiętaj, że zanim się za nią zabierzesz musisz mieć już jakieś podstawy JavaScriptu. Nie działa to tak, że obejrzysz kurs czy coś i będziesz wiedział/a o co chodzi. Na to wszystko trzeba czasu. Może znajdziesz sobie jakiegoś mentora który Ci pomoże?

Jak narzekasz, że po Polsku jest zbyt mało materiałów to się po prostu naucz angielskiego! Suma sumarum znajomość angielskiego w dzisiejszych czasach jest umiejętnością absolutnie podstawową zwłaszcza jeśli chcesz pracować w wysokich technologiach.

Old relaxed man, looking through glasses, Varanasi Benares India

Podsumowanie

Internet jest pełny informacji na temat NodeJS 🙂 Jak ktoś będzie narzekał, że nie ma skąd się uczyć to… Niech się nie uczy 🙂


Bartek Cis

Piszę dla was tego bloga bo lubię aplikacje internetowe. Mogę je projektować, kodować a potem o nich pisać czując dreszczyk ekscytacji za każdym razem gdy trafię na coś nowego. Bo uczymy się całe życie. Prawda?
 • Tomek Tomek

  Dokładnie, te po polsku to w większości starocie na które szkoda czasu.
  Taki tip: jak w node widzisz var, to znaczy, że to staroć 😉

  • Tomasz Sochacki

   Nie przesadzałbym tak z tym var i w ogóle z tymi starociami… Czasami stary kod może na prawdę pomóc, np. jeśli szukamy jakieś idei, jakiegoś pomysłu na rozwiązanie problemu, jakiegoś schematu itp. A samo przerobienie kodu na ES8 czy w ogóle zoptymalizowanie go pod kątem obecnych standardów to już mniej istotna sporawa wg mnie. Najważniejsze to znaleźć sposób rozwiązania problemu, a nie dokładny mechanizm – to da się zrobić choćby z dokumentacją. Przede wszystkim wg mnie zanim zacznie się na poważnie z node warto jednak dobrze poznać vaillaJS i nie to jQueryVanillaJS 🙂 tylko sam język, bo bez tego ani rusz.

   • Tomek Tomek

    Polecasz uczenie się nowych rzeczy ze starych, nieaktualnych źródeł? (ten art jest o uczeniu się)

    BTW jak ktoś zna jQuery, to jest już dinozaurem z ery ES5 😉 (bo wtedy to było przydatne)

    • Tomasz Sochacki

     Ja po prostu uważam, że często ludzie zbyt usilnie skupiają się na próbie poznania tylko nowych rzeczy. Na przykład często trąbi się „ucz się już tylko ES6”. No oki, tylko dwie sprawy – po pierwsze primo to mamy dziś ES8, więc ES6 już wcale nie jest super nowością (a mimo to nadal za taką jest często uważane), a po drugie to ES6 to tylko pewne rozszerzenia i zmiany (choć tu nie do końca jest to dobre słowo) w stosunku do ES5, ale nadal trzeba znać dobrze starsze rzeczy. Na przykład weźmiemy książkę typowo o ES6 (choćby seria tajniki js) i nie mamy tam przecież opisane czym są dokładnie prototypy, deskryptory itp.

     Wg mnie bardzo fajną pozycją jest np. książka JS dla programistów PHP, w której autor pamiętam, że fajnie i przystępnie omawia ES5 krok po kroku. Następnie można wziąć coś do ES6, np. tajniki i po prostu zmodyfikować sobie niektóre elementy pod kątem nowych standardów. Warto jednak wiedzieć np. co to VAR, mimo, że dziś używa się let/const ale nadal w wielu skryptach spotkamy var. To samo z innymi elementami, np. Mamy metody findIndex, find, includes itp. ale mimo to warto wiedzieć co robi i jak działa indexOf, chociażby dlatego, że można to spotkać w innym kodzie.

     A co do tego jQuery to nie zgodzę się z Tobą. A co jeśli np. masz projekt z przed paru lat, w którym jest chociażby CMS wykorzystujący jQuery. I teraz dzwoni do Ciebie klient, że chce nową małą funkcjonalność za 500zł i co, za 500zł zrobisz całą apkę od zera żeby była „nowoczesna” czy przypomnisz sobie szybko jQuery i machniesz co trzeba? Klient zadowolony i Ty wystawiasz fakturkę 🙂 Oczywiście nie twierdzę, że nie warto robić nowoczesnych apek, ale nie zawsze ma to sens (przebudowywanie starych) i co ważniejsze, nie zawsze druga strona ma na to kasę…

     Masz rację, że trzeba czytać i uczyć się o nowych rzeczach, nowych standardach – tego nie neguję w żaden sposób. Moim zdaniem należy jednak szukać rozsądnych kompromisów i nie skreślać jakiegoś źródła tylko dlatego, że jest z przed 4 lat… bo może znajdziemy tam np. jakiś ciekawy pomysł na rozwiązanie jakiegoś problemu, jakiś ciekawy algorytm czy po prostu dowiemy się czegoś, co i tak możemy zaraz spotkać w kodzie.

     Powiem Ci, że kiedyś na jednym forum ktoś pytał nawet czy warto dzisiaj uczyć się o callback function skoro słyszał, że są Promise… 🙂