Jaki język programowania wybrać? cz.2

Jaki język programowania wybrać? SQL, JAVA, Swift, .NET/C#, Front-End, Back-end, C++

Jaki język programowania wybrać? W pierwszej części tego wpisu opisywałem kwestię wyboru ewentualnej kariery jako przyszły programista. Teraz kiedy mamy już mniej więcej koncepcję na swój rozwój analiza poszczególnych języków nabiera nowego znaczenia.

Popularne języki programowania.

Poniżej zestawiłem popularne języki programowania i możliwe zastosowanie. Ta lista pomoże Ci zorientować się w sytuacji i wybrać te najciekawsze pozycje.

Java – język obiektowy, zastosowanie głównie na Windowsie i Linuxie. Nie używany na iOSach. Używany do tworzenia natywnych aplikacji na Androida. W Javie można robić generalnie wszystko- praca w biznesie (telekomunikacja, oprogramowanie dla firm, banków itp). Skala trudności 3-4/5.

HTML/CSS – języki znaczników/ stylów. Używane głównie w aplikacjach/stronach internetowych przy front-endzie. Absolutna podstawa w pracy Front-End developera który może pracować w zasadzie w każdej firmie. Skala trudności 1/5.

JavaScript – język skryptowy, używany przy aplikacjach internetowych w Front-endzie. Ostatnio przeżywa gwałtowny rozwój poprzez wykorzystywanie nowych frameworków jak Angular.js, React.js czy nawet Node.js (back-end) przez co praktyczne zastosowanie stale rośnie. Developerzy są potrzebni niemal wszędzie. Skala trudności 2-3/5.

PHP – Język skryptowy używany m.in w aplikacjach internetowych, odpowiadający za tworzenie skryptów po stronie serwera tzw. Back-End. Używany wszędzie tam gdzie tworzone są apki/serwisy internetowe. Popularny ale ma konkurentów takich jak m.in. RubyonRails czy Node.js dlatego nie wszędzie używany. Skala trudności 2-3/5.

Ruby on Rails  framework do szybkiego tworzenia aplikacji webowych, odpowiada za Back-End. Popularny w Stanach czy Australii. Raczej software house’y, startupy itp. Skala trudności 2-3/5.

SQL – strukturalny język zapytań. Służy do tworzenia, modyfikacji oraz zarządzania bazami danych. Skala trudności 1-2/5.

.NET – platforma programistyczna Microsoftu w zasadzie nie konkretny język. Nie cieszy się dużą popularnością ze względu na swoją złożoność. Na początku może sprawić wieele trudności ale podobno developerzy są dobrze opłacani. Praca raczej w środowisku korporacyjnym. Skala trudności 4-5/5.

Swift – język stworzony przez Apple. Jeśli chcesz robić m.in. appki na iPhony to naucz się Swifta. Skala trudności 3-4/5.

C++ – obiektowy język programowania, przyczynił się do powstania m.in Javy czy C#. Ma szerokie zastosowanie jednak jeśli chcesz tworzyć gry komputerowe z prawdziwego zdarzenia to ucz się właśnie tego. Skala trudności 4-5/5.

C# – język obiektowy stworzony przez Microsoft. Używany głównie w korporacjach. Podobny do Javy. Skala trudności 3-4/5.

Co wybrać?

Jak widać opcji jest dużo. Dobrze jednak wybrać nie tylko przez pryzmat naszych preferencji ale też umiejętności. Mimo iż jedne są trudniejsze od innych wszystkie te języki wymagają zdolności analitycznych i logicznego myślenia. Jak już decyzja zostanie podjęta dobrze jest porozmawiać z kimś doświadczonym. Napewno udzieli cennych wskazówek jak zabrać się do nauki.

Przykładowe zapotrzebowanie

Poniżej zamieszczam kilka losowo wybranych firm (z różnych branż, segmentów) i jakich programistów aktualnie potrzebują:

Comarchhttp://www.comarch.pl/ – Korporacja/ IT – SQL, JAVA, Swift, .NET/C#, Front-End+Back-end, C++

Credit Suissehttps://www.credit-suisse.com/pl/pl.html – Korporacja/finanse – SQL, JAVA, .NET/C#, C++

CallPagehttps://www.callpage.pl/  Start-Up – JavaScript, SQL, PHP, HTML, CSS

Monterailhttps://monterail.com/  – Software house – JavaScript, Ruby on Rails, HTML, CSS

Techlandhttp://techland.pl/  – gry komputerowe – C++

Freelancer – teoretycznie możesz tak pracować znając każdy język ale chyba najwięcej możliwości mają developerzy webowi tzn. wszystko co związane z front-end i back-end.

Podsumowanie

Możliwości jest dużo. Żeby z nich skorzystać musisz ciężko pracować, to jest wspólny mianownik przy każdym rozwiązaniu. Zanim jednak podejmiesz decyzję postaraj się też wziąć pod uwagę swoje osobiste predyspozycje 🙂


Bartek Cis

Piszę dla was tego bloga bo lubię aplikacje internetowe. Mogę je projektować, kodować a potem o nich pisać czując dreszczyk ekscytacji za każdym razem gdy trafię na coś nowego. Bo uczymy się całe życie. Prawda?
 • Marek Dzimra

  Cześć! Na jakiej podstawie oceniałeś skalę trudności danego języka programowania? 🙂
  Zgadzam się jak najbardziej z zestawieniem, że są to najbardziej popularne języki (sami w Codete szukamy Java i JavaScript Developerów praktycznie cały czas), ciekawy jestem tylko czy była to jakaś ankieta trudności, czy subiektywne opinie.

 • Marek Dzimra

  Cześć! Na jakiej podstawie oceniałeś skalę trudności danego języka programowania? 🙂
  Zgadzam się jak najbardziej z zestawieniem, że są to najbardziej popularne języki (sami w Codete szukamy Java i JavaScript Developerów praktycznie cały czas), ciekawy jestem tylko czy była to jakaś ankieta trudności, czy subiektywne opinie.

  • Bartłoś Ce

   Cześć Marek 🙂 Ocena trudność języka jest bardzo często subiektywna i tak jest też w tym przypadku. Jeśli chodzi o trudność to opierałem się na dyskusjach na quorze oraz innych zestawieniach w internecie po czym wyciągnąłem własne wnioski np. https://www.quora.com/What-is-a-list-of-programming-languages-ordered-from-easiest-to-hardest-to-learn . Artykuł pisałem ponad pół roku temu i dokładnych linków już nie mam 🙂 To zestawienie ma oczywiście charakter poglądowy 🙂 Tak czy inaczej warto uczyć się nawet trudniejszych języków bo jak sam stwierdziłeś jest zapotrzebowanie na specjalistów. Pozdrawiam!

   • Marek Dzimra

    Dzięki za odpowiedź!

 • Premyslou Lełandołsky

  Witam.
  Wiem że wpis jest całkiem leciwy, ale jako że jestem zainteresowany (zdesperowany) przebranżowieniem się, i moje zainteresowania hobbystyczne nie są aż tak odległe od kodowania (przy czym ów temat nadal pozostaje dla mnie wielką nieznaną), jest to bardzo przydatny dla mnie artykuł.
  Dziękuję za przejrzyste zobrazowanie, od czego zacząć powinien początkujący oraz za wymienienie kierunków, by zdecydować się na konkretną ścieżkę.
  Pozdrawiam, oraz obiecuję że będę stałym czytelnikiem pańskich wpisów, i z góry przepraszam jeśli zdarzy mi się od czasu do czasu, zadać ogromnie laickie pytanie.
  Przemek.

  • Bartłoś Ce

   Przemek,

   Dzięki za miłe słowa. Każdy kiedyś stawia pierwsze kroki i rozumiem jak wtedy cenne są dla nas wskazówki. Nawet te najmniejsze. Fajnie, że znajdujesz je właśnie u mnie na blogu.

   Powodzenia 🙂
   Bartek